wszystkie | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Y | Z
  • Woda dejonizowana, demineralizowana

    Woda pozbawiona obcych jonów przez wymianę jonową.

  • Wstępne przygotowanie wody

    Odnosi się do wstępnego przygotowania (obróbki) strumienia, który ma być oczyszczony, polega na zmianie własności fizycznych lub chemicznych roztworu tak aby ułatwić/usprawnić proces filtracji.

  • Współczynnik retencji

    Współczynnik, który określa w jakim stopniu membrana zatrzymuje dane zanieczyszczenia, a więc określa efektywność pracy membran dla poszczególnych wskaźników zanieczyszczeń.

  • Wydajność

    Objętość jaką można efektywnie  przefiltrować na danym filtrze w jednostce czasu.

  • Zasadowość (alkaliczność)

    Wskaźnik określający zawartość wodorotlenków, wodorowęglanów i węglanów metali alkalicznych (Na, K) i metali ziem alkalicznych (Ca, Mg).

  • Zawiesina

    Układ niejednorodny, dwufazowy, w postaci cząstek jednego ciała rozproszonych (faza rozproszona) w drugim ciele (faza rozpraszająca), np. cząstek ciała stałego w gazie lub cząstek cieczy w cieczy.

  • Zdolność zatrzymania

    Ilość zanieczyszczeń zatrzymanych przez filtr na jednostkę powierzchni filtra.

  • Denitryfikacja

    Denitryfikacja

    Mechanizmy dysymilacyjnej redukcji azotanów
    W środowisku wodnym azotany mogą być redukowane:
    - do azotu amonowego — w szlaku asymilacyjnym;
    - do tlenków azotu i azotu cząsteczkowego — w wyniku oddychania azotanowego, czyli redukcji dysymilacyjnej.

    W obu procesach pierwszy etap polega na redukcji azotanów do azotynów. W szlaku asymilacyjnym uczestniczy reduktaza azotanowa typu B, w dysymilacyjnym zaś redukta-za azotanowa typu A. Enzym B jest enzymem konstytutywnym, natomiast enzym A u większości drobnoustrojów jest wytwarzany indukcyjnie. Dysymilacyjna redukcja azotanów w warunkach anoksycznych, tj. przy braku tlenu i w obecności azotanów, jest nazywana denitryfikacja. Zdolność denitryfikacji wykazują liczne bakterie heterotroficzne i grzyby. W osadzie czynnym stwierdzono występowanie przedstawicieli rodzajów: Pseudomonas, Alcaligenes, Achromobacter, Arthrobacter, Flavobacterium, Moraxella, Chromobacterium, Bacillus i Hyphomicrobium. Grabińska-Loniewska z osadu czynnego hodowanego na pożywce syntetycznej wyizolowała i zidentyfikowała 70 szczepów bakterii. Wśród nich dominowały bakterie z rodzaju Pseudomonas (47 szczepów), Proteus (13 szczepów), Agwbacterium (5 szczepów) oraz Alcaligenes (6 szczepów). Bakterie denitryfikacyjne w biocenozie odżywianej metanolem stanowiły 95,8% ogółu mikroorganizmów, glicerolem — 96,6%, a kwasem octowym i mlekowym, odpowiednio: 85,4 i 86,2%. Większość bakterii zdolnych do denitryfikacji ma zespół enzymów umożliwiający im wykorzystywanie zarówno tlenu, jak i azotanów jako akceptorów elektronów. Procesy oddychania tlenowego są korzystniejsze pod względem energetycznym. Z tego powodu dopiero wyczerpanie tlenu ze środowiska powoduje zmianę przepływu elektronów z tlenowego łańcucha oddechowego do azotanowego.

  • HYDROCLEANIT

    HYDROCLEANIT
    Nowy minerał do uzdatniania wody i ścieków pod nazwą handlową HYDROCLEANIT skutecznie łączy zalety metody klasycznej (niskie koszty eksploatacji i prosta obsługa) ze skutecznością odżelazienia i odmanganiania wody uzyskiwaną w nowych metodach bez konieczności dozowania do wody środków chemicznych. Dodatkową bardzo ważną zaletą HYDROCLEANITU jest to, że skutecznie podnosi pH wód miękkich i kwaśnych.

    CHARAKTERYSTYKA HYDROCLEANITU l JEGO WŁAŚCIWOŚCI
    HYDROCLEANIT produkowany jest z dolomitu o najwyższych parametrach jakościowych, z wybranych partii złoża z Kopalni Romanowo.
    SKŁAD DOLOMITU:
    CaO - 30,4 %
    MgO -20,4%
    Straty prażenia 46,2%
    Pozostałe składniki mineralne jak SiO2, Al2O3, Fe2O2, Na2O, K2O i inne) - 3 %. Dolomit ten nie zawiera minerałów azbestonośnych, a całkowita zawartość w nim metal ciężkich nie przekracza 300 ppm.
    Granulacja dolomitu stosowanego do produkcji HYDROCLEANITU mieści się w granicach 2-8 mm i więcej w klasach ziarnowych 2÷4, 3÷8, lub innych w/g życzeń odbiorcy HYDROCLEANITU.
    Proces produkcji HYDROCLEANITU polega na prażeniu określonej klasy ziarnowej dolomitu, w programowo zmiennych warunkach temperaturowych w piecu obrotowym opalanym gazem ziemnym, w wyniku czego uzyskuje się selektywnie zdekarbonizowany dolomit zwany HYDROCLEANITEM zgodnie z reakcją
    CaCO3 x MgCO3 = MgO x CaCO3 + CO2
    Po procesie prażenia HYDROCLEANIT poddawany jest sezonowaniu, a następnie przesiewany celem uzyskania żądanego składu przez odbiorcę, przy czym jako typowe stosuje się klasy ziarnowe 2÷4 i 3÷8 mm.
    Ciężar usypowy HYDROCLEANITU wynosi 1,5 ÷ 2,4 g/cm3 w zależności od klasy ziarnowej oraz stopnia wyprażania.
    HYDROCLEANIT charakteryzuje się wysoką aktywnością chemiczną w stosunku do domieszek występujących w wodzie jak związki żelaza, manganu, metali ciężkich oraz szeregu związków organicznych jak np: substancje humusowe, będące prekursorami halogenopochodnych metanu. HYDROCLEANIT wiąże również agresywny dwutlenek węgla z wytworzeniem wodorowęglanów wapnia i magnezu. Dzięki wysokiej reaktywności złoża filtracyjne utworzone z HYDROCLEANITU mają szereg zastosowań w procesach uzdatniania wody, w których są często niezastąpione jak np: w przypadku uzdatniania miękkich i kwaśnych wód, odżelaziania i odmanganiania wody itp.
    Reasumując, HYDROCLEANIT ma szerokie zastosowanie do oczyszczania wód w następujących procesach:
    - do regulowania pH wody,
    - do uzdatniania wód powierzchniowych metodą koagulacji solami żelazowymi,
    - jako wypełniacz złóż filtracyjnych do neutralizacji i destabilizacji barwnych kompleksów,
    - do uzdatniania bardzo miękkich i kwaśnych wód, jako wypełniacz złóż filtracyjnych, do stabilizacji buforowości, neutralizacji i usuwania zanieczyszczeń organicznych,
    - do obniżania zawartości glinu w wodzie,
    - do neutralizacji ścieków,
    - do wzbogacania wody w magnez i wapń.

  • AQUACLEANIT

    Mineralne złoże do uzdatnia wody i ścieków pod nazwą handlową AQUACLEANIT skutecznie łączy zalety metody klasycznej (niskie koszty eksploatacji i prosta obsługa) ze skutecznością odżelazienia, a szczególnie odmanganiania wody uzyskiwaną w nowych metodach bez konieczności dozowania do wody środków chemicznych. Dodatkową bardzo ważną zaletą HYDROCLEANITU jest to, że skutecznie podnosi pH wód miękkich i kwaśnych.

    CHARAKTERYSTYKA AQUACLEANITU I JEGO WŁAŚCIWOŚCI.
    Aquacleanit produkowany jest z magnezytu odmiany białej z Kopalni Grochów na
    Dolnym Śląsku.
    Skład magnezytu:
    MgO - 43,0 %
    SiO2 - 5,0 %
    Al2O3 - 0,9 %
    Fe2O3 - 1,8 %
    CaO - 1,0%
    inne       - 0,3 %
    Straty prażenia - 48,0 %
    Magnezyt stosowany do produkcji Aquacleanitu nie zawiera minerałów azbestonośnych, a zawartość metali ciężkich nie przekracza dopuszczalnych wielkości.
    Granulacja magnezytu mieści się w granicach 2÷8 mm w klasach ziarnowych 2÷4 mm, 3÷8 mm, lub innych wg życzeń odbiorcy Aquacleanitu. Proces produkcji Aquacleanitu polega na prażeniu określonej klasy ziarnowej magnezytu w programowo zmiennych warunkach temperaturowych, w piecu obrotowym opalanym gazem ziemnym, w wyniku czego uzyskuje się częściowo zdekarbonizowany magnezyt prażony zwany Aquacleanitem zgodnie z reakcją:
    MgCO3 = MgO + CO2
    Po procesie prażenia Aquacleanit poddawany jest sezonowaniu, a następnie frakcjonowany celem uzyskania żądanego przez odbiorcę składu ziarnowego, przy czym jako typowe stosuje się klasy ziarnowe 2÷6 mm. Ciężar usypowy Aquacleanitu wynosi 1,4 ÷ 2,2 g/cm3 w zależności od stopnia wyprażenia i klasy ziarnowej. Aquacleanit charakteryzuje się wysoką aktywnością chemiczną w stosunku do niektórych zanieczyszczeń zawartych w wodzie, jak związki żelaza, manganu, metali ciężkich oraz niektóre związki organiczne jak np. kwasy humusowe.
    Aquacleanit wiąże również agresywny dwutlenek węgla z wytworzeniem wodorowęglanu magnezu.
    Dzięki wysokiej reaktywności złoża filtracyjne utworzone z Aquacleanitu mają szereg zastosowań w procesach uzdatniania wody, które są często niezastąpione jak np. w procesach uzdatniania miękkich i kwaśnych wód dla odżelaziania, a szczególnie odmanganiania wody itp.
    Reasumując Aquacleanit ma szerokie zastosowanie do oczyszczania wód w następujących procesach:
    - do regulowania pH wody,
    - do uzdatniania wód powierzchniowych metodą koagulacji solami żelazowymi,
    - jako wypełniacz złóż filtracyjnych do neutralizacji i destabilizacji barwnych kompleksów,
    - do oczyszczania wód podziemnych jako wypełniacz złóż filtracyjnych do odkwaszania, odżelaziania i szczególnie odmanganiania,
    - do uzdatniania miękkich i kwaśnych wód jako wypełniacz złóż filtracyjnych, do stabilizacji buforowości, neutralizacji i usuwania zanieczyszczeń organicznych
    - do obniżania glinu i azotu amonowego,
    - do wzbogacania wody w magnez.
    Typowy skład Aquacleanitu: MgO - 80 %
    Straty prażenia (CO2) - 10 % Pozostałe składniki - 10 %

  • Hydro-Antracyt N

    Materiał filtracyjny stosowany w uzdatnianiu wody. Składa się z połamanych i przesianych odłamków naturalnego węgla antracytowego. Odporne na ścieranie ziarna maja charakterystyczny dla odłamków kształt i ostre krawędzie.
    Wielkość uziarnienia:
    0,6-1,6mm
    1,4-2,5mm
    2,0-4,0mm
    4,0-8,0mm

  • Hydro-Antracyt H

    Materiał filtracyjny przeznaczony do oczyszczania wody, otrzymywany z kruszonego i przesiewanego węgla poddanego pirolizie. Jego odporne na ścieranie ziarna charakteryzują się porowatą strukturą oraz szorstka powierzchnią.
    Wielkość uziarnienia:
    0,6-1,6mm
    1,4-2,5mm

  • Hydro-Antracyt P

    Materiał filtracyjny przeznaczony do oczyszczania wody, otrzymywany z kruszonego i przesiewanego węgla kamiennego specjalnego gatunku poddanego obróbce termicznej.
    Wielkość uziarnienia:
    0,6-1,6mm
    1,4-2,5mm
    2,0-4,0mm
    4,0-8,0mm

  • Hydro-Filt

    Materiał filtracyjny przeznaczony głównie do filtracji wody jako górne złoże w wypełnieniach wielowarstwowych. Złoże posiada dużo wolnej przestrzeni i wysoka zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń i cząstek lotnych.
    Wielkość uziarnienia:
    0,8-1,5mm
    1,5-2,5mm
    2,5-3,5mm

  • Akdolit-Gran

    Złoże odkwaszające i neutralizujące Akdolit-Gran jest sferycznym, alkalizującym materiałem filtracyjnym pochodzenia dolomitowego. W celu przeciwdziałania korozji materiał ten stosuje się do odkwaszania wody poprzez filtrację, co powoduje wzrost nasycenia kalcytem i w efekcie wzrost odczynu pH wody.
    Wielkość uziarnienia:
    0,5-1,2mm
    0,5-2,5mm
    2,0-4,5mm
    4,0-7,0mm

  • Magno-Dol

    Złoże Magno-Dol jest alkalizującym materiałem filtracyjnym pochodzenia dolomitowego, o nieregularnym kształcie ziaren. W celu przeciwdziałania korozji materiał ten stosuje się do odkwaszania wody poprzez filtrację, co powoduje wzrost nasycenia kalcytem i w efekcie wzrost odczynu pH wody.
    Wielkość uziarnienia:
    0,5-2,5mm
    2,0-4,5mm

  • Hydro-Calcit

    Jest wysoce reaktywnym, węglanowym materiałem filtracyjnym o sferycznych ziarnach. Stosowany jest do neutralizacji wody do pH nasyconego roztworu kalcytu (pHc), odpowiednio pH=8,0 zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości wody do picia. Proces neutralizacji zachodzi w trakcie filtracji.
    Wielkość uziarnienia:
    0,5-2,5mm

  • Hydro-Karbonat

    Jest mikrokrystalicznym materiałem filtracyjnym pochodzenia węglanowego Ziarna złoża posiadają nieregularny kształt i nieporowatą strukturę. Złoże używane jest do odkwaszania wody poprzez wzrost nasycenia kalcytem, które jednak nie przekracza wartości pH=8.
    Wielkość uziarnienia:
    0,7-1,4mm
    1,0-2,0mm
    ,6-2,5mm

  • Węgiel aktywowany

    Airpel 10
    Węgiel bitumiczny o gęstości nasypowej 490±30g/l, średnica granulek 3 lub 4mm. Przeznaczony głównie do oczyszczania powietrza. Charakteryzuje się wysoką pojemnością sorpcyjną.

    Aquapel
    Węgiel bitumiczny, granulowany o gęstości nasypowej 490±30g/l, średnica granulek 1 lub 2mm o wysokiej pojemności sorpcyjnej.

    Organosorb 10
    Węgiel bitumiczny o gęstości nasypowej 420±40g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    8*30 mesh (0,6-2,36mm)
    12*40 mesh (0,425-1,7mm)
    6*12 mesh (1,7-3,35mm)
    Organosorb 10 stosowany jest głównie do oczyszczania wody i ścieków ze związków organicznych.

    Organosorb 10-CO
    Węgiel ze skorup orzecha kokosowego o gęstości nasypowej 500±30g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    4*8 mesh (USS) – 2,36-4,75mm
    Dzięki dużej zawartości mikroporów Organosorb 10-CO jest idealnym medium do oczyszczania mieszanin heterogenicznych.

    Organosorb 100-1
    Węgiel bitumiczny kokosowego o gęstości nasypowej 500±30g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    30*100 mesh (USS) – 0,6-0,15mm
    Organosorb 100-1 stosuje się w przypadkach, gdy wymagany jest głęboki poziom redukcji związków organicznych, dzięki wysokiej pojemności sorpcyjnej.

    Organosorb 11
    Węgiel bitumiczny o gęstości nasypowej 430±30g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    8*30 mesh (USS) – 2,36-4,75mm
    Organosorb 11 jest granulowanym węglem aktywowanym płukanym roztworem kwasu mineralnego przeznaczonym do oczyszczania wody o wymaganym niskim przewodnictwie.

    Organosorb 200-1
    Węgiel bitumiczny o gęstości nasypowej 500±30g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    90%>200 mesh (USS) – 90%<0,075mm
    Organosorb 200-1 stosuje się w przypadkach, gdy wymagany jest głęboki poziom redukcji związków organicznych, dzięki wysokiej pojemności sorpcyjnej.

    Organosorb 200-C303
    Węgiel drzewny o gęstości nasypowej 350±30g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    85%>200 mesh (USS) – 85%<0,075mm
    Organosorb 200-C303 jest węglem w postaci pyłu. Przeznaczony jest głównie od odbarwiania i oczyszczania produktów chemicznych, farmaceutycznych i spożywczych.

    Organosorb 6
    Węgiel bitumiczny-granulowany o gęstości nasypowej ±500g/l.
    Wielkość uziarnienia:
    7*16 mesh (USS) – 2,80-1,18mm
    Organosorb 6 stosowany jest głównie do oczyszczania ścieków ze związków organicznych redukując je do wartości śladowych dzięki dużej pojemności adsorbcyjnej.

    Dioxxsorb
    Węgiel bitumiczny Dioxsorb jest pylistym węglem aktywowanym przeznaczonym specjalnie do usuwania dioksyn, furanów i rtęci z gazów kominowych.
    Wielkość uziarnienia:
    min 90%>100 mesh

  • Acceptor phase - Faza akceptorowa- osmoza odwrócona

    Faza, do której przechodzi składnik przenikający przez membranę; faza odbierająca.

Tagi