Proces, który zachodzi w obecności tlenu, np. rozkład materii organicznej przez bakterie w stawie napowietrzanym.
-
Tlenowy
-
Temperatura wrzenia
Temperatura, w której ciśnienie pary cieczy równa się ciśnieniu na jej powierzchni. Ciecz wtedy paruje. Jeśli ciśnienie cieczy jest rożne, punkty wrzenia tez są rożne. Dla wody temperatura wrzenia wynosi 100 stopni Celsjusza.
-
Turbidex złoże do uzdatniania wody
Jest to nowe wydajne i skuteczne złoże sedymentacyjne. Złoże zbudowane z granulek krzemianu glinu (zeolitu) o skuteczności przewyższającej wszystkie dostępne obecnie na rynku złoża sedymentowe (zanieczyszczenia stałe)bardzo często używane w systemach filtracji wody basenowej, stacjach uzdatniania wody miejskiej, przy recylkulacji wody obiegowej, oczyszczania ścieków, w filtracji przemysłowej i wielu innych.
-
Twardość węglanowa
Twardość wody powodowana obecnością produktów ubocznych węglanów i dwuwęglanów wapnia i magnezu.
-
Tlen rozpuszczony
Ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie w danym czasie, wyrażona w ppm lub mg/L.
-
Technologie wodne
Technologie wodne mieszczą w zakresie swoim obróbkę wody zanieczyszczonej.
-
Twarda woda
Woda zawierająca duża ilość jonów naładowanych dodatnio. Twardość wody jest określana przez ilość atomów wapnia i magnezu obecnych w wodzie. Mydła zwykle źle się rozpuszczają w twardej wodzie.
-
Topnienie
Przejście fazy stałej w ciekła.
-
Trwałość
Odnosi się do długości czasu podczas którego składnik (zanieczyszczenie) pozostaje w środowisku po jego wprowadzeniu.
-
Testy pilotażowe
Testy technologii oczyszczania w warunkach takich jak w terenie przeprowadzane w laboratoriach w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów przed właściwym wprowadzeniem technologii. Wykonuje się na małych przenośnych stacjach uzdatniania wody w których można szybko i sprawnie podmieniać złoża filtracyjne media.
-
Trwałe Zanieczyszczenia Organiczne, TZO
POPs Persistent Organic Pollutants (ang.) związki kompleksowe bardzo trwałe i trudno biodegradowalne.
-
Tlen O
Gaz słabo rozpuszczalny w wodzie, spotykany powszechnie w wodach gruntowych i płytko występujących wodach naporowych. Wraz z głębokością zmniejszają się stężenia t., aż do pełnego zaniku na głębokości wyznaczającej tzw. granicę tlenową. T. aktywnie uczestniczy w procesach utleniania. W wodach podziemnych t. jest głównie pochodzenia atmosferycznego, lokalnie pojawia się jako efekt radiolizy wody. Obecność t. intensyfikuje procesy samooczyszczania się wód, uczestniczy on bowiem w mineralizacji substancji organicznej. Nadmiar t. w ujmowanych wodach podziemnych jest niekorzystny gospodarczo (działa korodująco na rury). [Słownik hydrogeologiczny, PIG 2002, Warszawa]
-
Twardość całkowita
Suma twardości wapnia i magnezu wyrażona jako ekwiwalent węglanu wapnia.
-
Twardość wody
Właściwość chemiczna wody związana z obecnością rozpuszczonych soli wapnia (twardość wapniowa) i magnezu oraz glinu, żelaza, manganu, strontu, baru, cynku i innych pierwiastków występujących w mniejszych stężeniach. T. w. tradycyjnie definiowana jest jako zdolność do pienienia się wody z mydłem. Współcześnie oznaczana analitycznie jako suma wapnia i magnezu. Wyróżnia się t. w. węglanową oraz t. w. niewęglanową. Suma obydwu twardości nazywana jest t. w. ogólną. W wodach podziemnych występują znaczne zróżnicowania t. w.:
Określenie klasy twardości wody 1 mg CaCO 3 /dm 3 1 mval Ca/dm 3 °n (stopnie niemieckie) bardzo miękka < 75 < 1,5 < 4,2 miękka 75-150 1,5-3,0 4,2-8,4 średnio twarda 150-300 3,0-6,0 8,4-16,8 Twarda 300-500 6,0-10,0 16,8-28,0 bardzo twarda > 500 > 10,0 > 28,0 [Słownik hydrogeologiczny, PIG 2002, Warszawa]
-
Toksyczne zanieczyszczenia wody
Związki, które nie znajdują się naturalnie w środowisku wodnym w danych stężeniach, powodujące śmierć, choroby lub defekty w czasie porodu organizmów je pochłaniających.
-
Transpiracja
Czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin.
-
THMy
Trihalogenometany. Toksyczne związki chemiczne składające się z cząsteczki metanu i jednego z halogenowców: fluoru, bromu, chloru lub jodu dołączonego do trzech miejsc wolnych w cząsteczce. Zwykle są one rakotwórcze. Nawet w niewielkich ilościach mogą spowodować silne zanieczyszczenie środowiska.
-
Twardość wody rodzaje
Węglanowa, często nazywana twardością przemijającą - powodowana obecnością wodorowęglanów wapnia i magnezu
Niewęglanowa, często zwana stałą - powodowana jest obecnością chlorków, siarczanów, krzemianów i inne.
Ogólna lub całkowita, która jest sumą obydwu wymienionych wyżej -
THM W WODACH WODOCIĄGOWYCH POLSKI I ŚWIATA
Zawartość THM po gotowaniu wody znacznie spada. W mieście liczącym 1 mln mieszkańców przy zużyciu wody do picia 100 dm3 na dobę i mieszkańca przy średnim stężeniu CHCl3 ok. 20 mg/dm3 roczna produkcja chloroformu wynosi około 7 ton. THM są szkodliwe dla organizmów wodnych i człowieka. Chloroform ma udowodnione działanie rakotwórcze, stwierdza się ścisły związek raka jelit i ilością chloroformu. Dopuszczalne stężenia THM w wodzie do picia (mg/dm3) w różnych krajach jest następujące [mg/dm3]: RFN 25, USA 100, Kanada 350, Polska 100.
METODY OZNACZANIA
- metoda chromatografii gazowej
- oznaczanie potencjału tworzenia trihalometanów THM-PT
- oznaczanie metodą analizy fazy gazowej nad roztworem (head space)
- metoda spektrofotometryczna (związki halogenowane tworzą kompleks o zabarwieniu czerwonym przy ogrzaniu z NaOH i pirydyną).
Zgodnie z Rozporządzeniem Dz.U. Nr 82, poz. 937 z dnia 4 września 2000 roku zalecane jest wykorzystanie chromatografii gazowej.
W wodach gruntowych i deszczowych stężenia THM są zwykle poniżej 0,1 mg/dm3 , w powierzchniowych są wyższe, gdyż to zależy od zrzutów zanieczyszczeń, podczas, gdy w ściekach mogą osiągać stan nasycenia fazy wodnej.
-
Tlen
Bez tlenu normalne życie biologiczne nie może rozwijać się w wodzie. Woda z jezior eutroficznych, woda gruntowa i woda rzeczna obciążona ściekami mają mniej lub bardziej wyraźny niedobór tlenu. Różnica między rzeczywiście określoną zawartością tlenu, a teoretyczną wartością nasycenia tlenem, która odpowiada temperaturze wody podczas pobierania próbki określana jest jako deficyt tlenu. Woda pitna i woda do zastosowań przemysłowych powinna zawierać co najmniej 2 mg/l tlenu, aby zapewnić powstanie odpowiedniej warstwy ochronnej na ściankach rur wodociągowych. Woda do zasilania kotłów nie może zawierać tlenu niemal wcale.