Wymienniki rurowo płaszczowe o dużych wydajnościach woda-woda lub para-woda. Jak zabezpieczyć bez chemii przed zarastaniem twardym kamieniem.

Dodano 03-06-2017 przez Jacek Gąsiorowski

W wymiennikach płaszczowo-rurowych istotne znaczenie przy wymianie ciepła ma grubość ścianek oraz odległość między osadzonymi rurkami. Bardzo ważny wpływ na wymianę ciepła w wymiennikach ma twardość wody. 

 

Istotną rolę w dobrze funkcjonujących wymienników jest zabezpieczenie wtórnej części wymiennika przed zarastaniem z twardej świeżej dopływającej wody. Z reguły wszystkie wymienniki po stronie pierwotnej są zawsze projektowane w ten sposób, aby były zabezpieczone.

  

Nasza Firma posiada w swoim asortymencie generatory impulsowe o średnicach dotąd niespotykanych. 

Jesteśmy w stanie uzdatnić wodę dla wymienników, które posiadają kołnierze przyłączeniowe do 3 m średnicy i wyżej. 

Generatory impulsowe z reguły montowane są na średnicach rurociągów bezpośrednio przed wymiennikami ciepła , ale za układem pomp tłocznych. 

  

Montaż taki gwarantuje idealne zabezpieczenie wymienników i pozwala na wytworzenie z wodorowęglanu wapnia zarodki monokryształu, które w przepływie przez wymiennik nie tworzą blokady na rurkach wymienników. 

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem dla zabezpieczenia rurowych wymienników ciepła są generatory impulsowe, które montuje się bezpośrednio na rurociągu nie ingerując w instalację tłoczną i w 98% aplikacji jest to wystarczająca technologia ochronna. 

  

Okazuje się, że dla wymienników rurowych jest to idealne rozwiązanie, które nie pozwala w instalacjach wewnętrznych na osadzanie się węglanu wapnia ponieważ technologia ta polega na ciągłym przepływie. 

 

W taki sposób układ wymiany ciepła zostaje zabezpieczony idealny bez dodawania chemii. Istnieje wiele innych technologii, które pozwalają na zabezpieczenie wymienników rurowych, aby nie podlegały zarastaniu twardym osadem. Z reguły stosuje się chemię pod postacią inhibitorów korozji, antyscalantów ale jak wiadomo nie można stosować chemii po stronie ciepłej wody użytkowej lub technologicznej spożywczej. 

 

W wielu przypadkach na dużych wymiennikach dochodzi do zaczopowania wymienników rurowych gdzie wyspecjalizowany serwis przeprowadza czyszczenie chemiczne, które nie należy do tanich. Oprócz kosztów powstają uciążliwe przerwy w dostawie ciepłej wody. 

 

Nasza firma usuwa technologicznie przyczynę powstawania kamienia i rozpuszcza istniejący stary kamień. To jest sedno naszej technologii które nie wymaga obsługi. 

 

Przy dużych instalacjach ciężko jest też o zastosowanie stacji zmiękczania na jonitach zmiękczających ponieważ jest to proces bardzo drogi. Porównując te 2 technologię generatory impulsowe np. przy 10 m3/h są ok 8 razy tańsze przy zakupie a koszty eksploatacyjne to ok. 50 zł na rok. 

 

Na dzień dzisiejszy najtańszą i ekologiczną możliwością zabezpieczenia wymienników rurowych woda - woda są generatory impulsowe, które w sposób ciągły oddziałują impulsem elektromagnetycznym zmieniając w przepływie wodorowęglan wapnia na mono kryształy, które nie osadzają się podczas wymiany ciepła. 

 

Urządzenia impulsowe nie generują dodatkowych kosztów związanych z dozowaniem chemii wykorzystują jedynie proces impulsu elektromagnetycznego, a kosztem eksploatacyjnym jest zużycie prądu. Przy największych jednostkach około 200 - 300 zł na rok. 

 

Nasza Firma gwarantuje poprawność działania i zmiany struktury wodorowęglanu wapnia w mono kryształy, które poprzez dobrze dobraną technologię dla danych średnic i przepływów dają oczekiwany efekt i powodują, że instalacja jest cały czas czysta i podlega ochronie. 

Urządzenia, generatory impulsowe przysparzają wiele oszczędności dla firm obsługujących duże wymiennik ciepła. 
 

Praktycznie kontrola odbywa się tylko w oparciu o sprawdzanie szczelności instalacji technologicznych. Przy dużych instalacjach zakamienionych zanieczyszczenia, które odrywają się z rurociągów lub wymienników ciepła lądują filtro odmulnikach. Tak przygotowana i zabezpieczone instalacja chodzi bez problemu wiele lat bez żadnych strat ciepła i awarii.

    

  

  

 


Zdjęcia wykonane pod mikroskopem elektronowym.

Tak wygląda kamień bez naszej technologii

Tak wygląda kamień z naszą technologią tworzone są zarodki monokryształu które nie tworzą monolitu tak jak na zdjęciu powyżej. Jego struktura jest jak drobne szpileczki i miękka jak masło. 


Nasza technologia nie wymaga rozcinania lub rozpinania instalacji wodnych, jesteśmy w stanie w tak skomplikowanych technologiach jak niżej zaproponować rozwiązanie, które zabezpieczy nie tylko wymienniki ale całą linię technologiczną. 



ARTYKUŁY 


Zaproś nas, zobaczysz jak prosto i niedrogo można ochronić instalację i urządzenia technologiczne przed twardą wodą. 

Bezpośredni kontakt do technologa 601 72 40 15 lub mail wigo@wigo.pl

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej