Grzałka do sauny parowej, urządzenia wytwarzające parę jak zabezpieczyć przed kamieniem kotłowym - impuls elektryczny to idealne rozwiązanie

Dodano 08-02-2015 przez Jacek Gąsiorowski

Na wstępie chciałbym eksploratorów przyszłych i teraźniejszych urządzeń do wytwarzania pary poinformować że jest to bardzo podobny układ do wytwornicy pary przemysłowej którą należy odmulać i odsalać.

W dużych urządzeniach ta operacja wykonywana jest automatycznie, w małych wytwornicach odsalanie może być korygowane poprzez dopuszczanie mniej zasolonej wody. Jeżeli chodzi o odmulanie z wytrąconego kamienia kotłowego niestety musimy to robić ręcznie.

Zamknięte układy pary są zasilane wodą więc w komorze wodnej gdzie następuje odparowanie wody powstaje nam z minuty na minute coraz większe stężenie zasolin i wytrąconego kamienia kotłowego.
W zależności od zastosowania technologi filtracji wstępnej wody możemy oddziaływać na twardość w różny sposób mogą to być standardowe stajcie zmiękczania w których usuwany jest kamień kotłowy na złożu jonowymiennym a zasoliny czyli ogólny TDS Total Dissolved Solids zostaje w zasobniku non stop podnoszony.
Można zastosować metodę impulsu elektrycznego w której wodorowęglan wapnia zamieniany jest na monokryształ który nie tworzy już kamienia kotłowego trudno usuwanego np. kwasem

                        (efekt patrz film)

Kolejną metodą jest odsalanie na membranach odwróconej osmozy czyli usuwanie całkowitego TDS. Przy tej metodzie grzałki nie zarastają kamieniem kotłowym ponieważ filtracja membranowa zrzuca całą twardość wody do kanalizacji. Przy małych wytwornicach pary proces ten jest nie zawsze opłacalny ponieważ zakup i obsługa tego sprzętu nie należą do tanich. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie parownika zawsze trzeba sprawdzić DTR producenta od jakiej przewodności wytwornica może pracować (to jest bardzo ważne!). Przy tak czystej wodzie grzałki muszą być wykonane tylko i wyłącznie ze stali nierdzewnej ponieważ inne zostaną rozpuszczone przez tak czystą wodę.

Najbardziej wydaje się odpowiedni system impulsu elektrycznego ponieważ spełnia on wszystkie wymagania stawiane wodzie w instrukcji producentów wytwornic pary do saun i wentylacji. Zasolenie i twardość jest zawsze w normie.
Jedynym problemem jest to że w takich małych instalacjach należy oczyszczanie z miękkiej mazi to jest to co pozostaje z kamienia kotłowego oczyścić. Producent takich parowników przewidział taki układ który w niecałą minutę można rozebrać  i szybko oczyścić. 
 
Grzałki do pieców parowych na basenach i saunach możemy zabezpieczyć urządzeniami typu vulcan które wykorzystują impuls elektryczny. Przy doborze takiego urządzenia skonsultuj to z fachowcem który zna technologię. Prawie zawsze nie opłaca się inwestować tylko i wyłącznie w system zabezpieczenia wody na wytwornicę pary dlaczego ? ponieważ jest to mała wydajność wody. Urządzenie dobieramy w ten sposób aby zabezpieczyć cały obiekt ponieważ technologia impulsowa która zamienia wodorowęglan na mono kryształ utrzymuje się w instalacji do 2 km. Daje to niesamowite możliwości zabezpieczenia wszystkich urządzeń zainstalowanych w sieci wodociągowej.
 
Efekt jest taki że twarda woda (kamień kotłowy) nie przyczepia się na stałe do grzałki parowej i swobodnie pod strumieniem wody możemy ją spłukać. Bez urządzenia vulcan zostaje do dyspozycji kwas, ostre narzędzia i dłuto :) a grzałki żeby było ciekawie są droższe od tej technologii. To jest jedno z wielu urządzeń technologicznych gdzie vulcan zabezpiecza przed kamieniem kotłowym.

W urządzeniach przepływowych np. wymiennikach płytowych kamienia kotłowego w ogóle nie będzie ponieważ jest on usuwany on-line. Na nowej grzałce (jak pokazuje zdjęcie) narosło kamienia UWAGA !!! przez 10 dni ok 4 mm, jeżeli urządzenie pracuje z mocą 12 kW to trzeba się liczyć ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej minimum 15% - 30% przy 1mm (w zależności od powstałego kompozytu kamienia)
Hmm :) ciekawe jest to że posiadacz wytwornicy pary powinien być zadowolony a tym czasem płaci więcej za prąd i co parę miesięcy musi zakupić nową grzałkę ponieważ eksploatacja i czyszczenie kwasem skraca jej kilkukrotnie żywotność.

Tagi