Zabezpieczenie zbiorników ciepłej wody użytkowej na obiektach publicznych ochrona przed twardą wodą

Dodano 13-11-2016 przez Jacek Gąsiorowski

Jak można oddziaływać na twardą wodę aby nie wytrącał się kamień, który staje się izolatorem termicznym. 

Ciepła woda użytkowa kiedy z niej korzystamy zgodnie z jej przeznaczeniem cały czas musi być uzupełniana wodą zasilającą zimną. Podczas kiedy konsumujemy jakąś ilość wody w to miejsce musi nam się uzupełnić woda zimna, która zostanie podgrzana do zadanej temperatury na kotle, podgrzewaczu czy innym wymienniku ciepła. Cały proces został już dobrany technologicznie i co do zasady działania nie można się przyczepić poza drobnymi szczegółami technicznymi jakie niejednokrotnie wychodzą na pracujących instalacjach.


Systemy grzewcze w fazie projektowania nie zawsze przewidują, że na wymienniki ciepła, zasobniki w których następuje podgrzewanie wody, dostaje się twarda woda lub bardzo twarda. Jak zatem zabezpieczyć nasz układ ciepłej wody użytkowej? 

Rozwiązanie jakie pokazało się 2014 roku na dzień dzisiejszy przyniosło nam bardzo wiele ciekawych spostrzeżeń, rozwiązań problemów jaki stwarza kamień kotłowy. 

Od wielu miesięcy nasze urządzenia pracują i zabezpieczają obiekty publiczne gdzie procent obciążenia pracy CWU jest bardzo duży w stosunku do mniejszych instalacji. 

Urządzenia, które instalujemy na liniach publicznych to seria IMPULS PRO. Występują różne modele, które dobiera się od przepływu i średnicy rurociągu. Podam przykład hotel w którym są zainstalowane 2 zasobniki wody ciepłej o objętości 2 x 1000L po około 5-8 miesiący spada drastycznie procent uzyskiwania ciepła po stronie CWU. Problem zostaje rozwiązany poprzez zainstalowanie generatorów impulsowych na wejściu wody do budynku (ochrona sieci wody zimnej) i na układzie ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie klienta kosztuje w eksploatacji 80 zł rocznie. Technologia ta nie ma sobie równych pod względem kosztów eksploatacji i rozwiązania w sposób ekologiczny problemu jakim jest powstawanie kamienia w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Niepublikowane do tej pory informacje potwierdzają, że na instalacjach tam gdzie są założone urządzenia impulsowe i instalacje pozostają czyste rozwija się ok 80~85% mniej bakterii z tego względu, że siedliskiem ich rozwoju jest sam kamień tworzący schronienie.    

Eksploratorzy węzłów cieplnych CWU czy też własnych kotłowni, którzy borykają się z tematem kamienia kotłowego wytrącającym się na wężownicach radzą sobie na trzy sposoby.

 

1. Regularnie co kilkanaście miesięcy zamawiają chemiczne czyszczenie zbiorników, wymienników ciepła w których są ukryte wężownice do wymiany ciepła co powoduje przestoje i inne problemy natury technicznej. Proces czyszczenie wykonywany jest przez doświadczone firmy ze względu na specjalistyczny sprzęt i stosowane kwasy, nie należy do tanich rozwiązań. Natomiast jest bardzo skuteczny na pewien czas - okres kiedy ponownie narośnie kamień.  

 

2. Chemiczne uzdatnianie wody tzw. zmiękczacze jonowymienne. 

Aby pozbyć się twardość wody z której powstaje w wyższych temperaturach kamień kotłowy i tworzy izolację cieplną można zastosować chemiczne uzdatnianie wody na złożach absorbujących twardość.  Technologia ta rozwiązuje istniejący problem ale nie oczyszcza starego już wytworzonego kamienia. Wymaga nadzoru serwisowego i ciągłej dostawy soli pastylkowej. Ogólnie staje się nieekonomiczna powyżej 5 m3/h ponieważ po stronie eksploatacji powstaje bardzo wysoki koszt zakupu soli jako regeneranta.   

 

3. Generator impulsowy z serii IMPULS PRO bezobsługowy - problem z kamieniem kotłowym przestaje istnieć, jednocześnie następuje powolne rozpuszczanie starego kamienia.

 

Z trzech rozwiązań najbardziej optymalnym finansowo i nieinwazyjnym w powierzchnie instalacji jest generator impulsowy. Nie wymaga żadnej ingerencji w instalacje ponieważ cewki elektromagnetyczne instaluje się na zewnętrznej  powierzchni rurociągu a koszty eksploatacji są znikome.

 

Kamień który posiadacie Państwo na starej instalacji zostanie podczas wytwarzania procesu powoli rozpuszczony i wypłukany razem z przepływem wody do kanalizacji. 

 

Jeżeli np. mamy wymienniki ciepła rurowe typu JAD lub płytowe, które są mocno zakamienione a nie chcemy lub nie możemy czekać na to aby generator oczyścił je w dłuższym czasie, możemy wyczyścić je chemicznie a urządzenie zainstalowane IMPULS PRO nie dopuści do ponownego zakamienienia danego wymiennika ciepła. 

Zabezpieczenie przed twardą wodą wymienników ciepła np w hotelach, szpitalach na basenach itp. chroni nie tylko wymienniki ale końcówki odbioru takie jak głowice regulacyjne czasowe, prysznice, perlatory to są zapewne drobne detale ale jak na obiekcie jest ich ok 100 szt które się cały czas zatykają lub psują to niestety generują bardzo duże koszty wiem co piszę ponieważ mam z tym do czynienia na co dzień. 

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej