Jak minimalizować straty wyprodukowanej wody na wodociągach publicznych

Dodano 25-09-2022 przez Jacek Gąsiorowski

Wiele wodociągów ma problemy z niezgodnością wody wyprodukowanej, a sumą jej sprzedaży. Na tą sytuacje wpływa wiele bardzo istotnych czynników o których się nie mówi, albo nie zwraca się na nie uwagi. W paru zdaniach pokażemy Państwu gdzie leży problem z wartościami ujemnymi sprzedaży wody nie wliczając w to awarii. 

Wielu dyrektorów, kierowników wodociągów publicznych ma nie lada zagadkę znikającej wody, dlaczego występuje nierówny bilans pomiędzy produkcją, a sprzedażą? W paru zdaniach opiszemy problem. 

 

Jeżdżąc  po wodociągach publicznych o wydajnościach często przekraczających 300~500 m3/h napotkałem problemy jakimi są niezgodność wynikająca z sumy wyprodukowanej wody, a bilansem sprzedaży do końcowego klienta. Zawsze powstają straty - znikająca woda, gdzie leży przyczyna? 

Nie bierzemy pod uwagę rozszczelnionych rurociągów, które szybko się lokalizuje i naprawia. 

Byłem światkiem wielokrotnie specjalistycznych badań, opomiarowań, zapuszczania specjalnych kamer, aby odnaleźć problem znikającej wody, na próżno by szukać…… 

 

Twardy kamień to cichy zabójca instalacji dalekiego zasięgu, jest przyczyną wielu problemów w dystrybucji wody. 

  

 

Po paru latach stwierdziliśmy, że problemy zaniku wody odbywają się poprzez brak jej dokładnego opomiarowania, jest to spotykane na wodociągach, które sprzedają wodę o parametrach twardej do bardzo twardej. Minimalna różnica ciśnień na przepływie liczników turbinowych powoduje osadzanie się twardego osadu w okolicach licznika i powoli zaczyna go delikatnie blokować, aż do momentu pełnego zatrzymania. 

Niestety takie przyrastanie może trwać na zimnej wodzie kilka lat z czego odbiorca jest zadowolony bo płaci mniej za wodę, a wodociągi już nie. Ciężko jest znaleźć taką przyczynę ponieważ liczniki o dużych średnicach nie są tak często wymieniane jak te małe u klienta domowego, są one instalowane w studzienkach pomiarowych z trudnym dostępem. Głównie dotyczy to większych odbiorców(zakładów przemysłowych), którzy kupują duże ilości wody od wodociągów. 

 

Problem który opisałem w zarysie telegraficznym można rozwiązać w bardzo prosty sposób, wystarczy na instalacjach tłocznych wody na miasto po stacji uzdatniania zainstalować niedrogie rozwiązanie jakim jest generator impulsowy firmy IMPULS TECH, służy on do rozszczepiania wodorowęglanów wapnia i łączenia ich w monokryształy z których nie tworzy się już kamień. Technologia ta nie zmienia właściwości fizykochemicznych wody, a jedynie powoduje, że twardy kamień który blokuje zasuwy, wodomierze, monolituje na instalacjach - przestaje już tworzyć twarde osady, a w związku z tym rozwiązuje to wiele problemów technologi dystrybucji wody.

Zobacz też wyliczenia dla danej twardości wody w jakim tempie powstaje osad na rurociągach link

 

Efektem tej technologii są czyste niezarośnięte rurociągi, armatura przynależna jak i liczniki wody.

Warto też wspomnieć, że bakterie jaki ich przetrwalniki uwielbiają środowisko kamienia, który jest dla nich siedliskiem i ochroną kiedy to przeprowadzamy płukanie i dezynfekcje szokowe instalacji, ale to opiszemy innym razem. 

 

Pozdrawiam J.G.  

 

W razie zainteresowania naszą technologią zapraszamy do kontaktu. 

Kontakt:

e-mail:                            jacek@wigo.pl      adrian@wigo.pl
telefon:                            601724015             535202101


Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej