Dezynfekcja wody studziennej - lampą UV czy dezynfekcja kwasem podchlorawym HOCL

Dodano 16-01-2022 przez Jacek Gąsiorowski

Dezynfekcja wody na lampach UV do celów domowych to jedno z rozwiązań technologicznych, jest rozwiązaniem jednym z najlepszych przy skażeniu studni okresowych lub stałych. 

Systemy do dezynfekcji wody serii V idealnie nadają się do zastosowań domowych. Zabezpieczają wodę przed milionami bakterii i wirusów. Promienie UV są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dezynfekcji wody na wiele lat.

Lampy niskociśnieniowe to urządzenia wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 254 nm, które uszkadzają DNA, co jest śmiercionośne dla mikroorganizmów. 

Lampy UV niskociśnieniowe z serii V posiadają możliwość dezynfekcji dla przepływów od 0,5~11 m3/h. Są serią urządzeń profesjonalnie wykonanych dla wymagających klientów. Przystosowane do pracy 24h.  


Konstrukcja oparta jest na niskociśnieniowych palnikach, które montowane są w osłonach kwarcowych. 

Urządzenia nie powodują żadnych zmian w składzie chemicznym wody. 

Układ zapłonowy umożliwia pracę w temperaturze wody od 5 do 45oC. 

W skład wchodzi komora promiennika ze stali szlachetnej, rura osłonowa z wysokiej jakości kwarcu, niskociśnieniowy promiennik UV o żywotności do 9000 godzin roboczych (w modelu V120 do 16000h), moduł sterujący lub szafka sterownicza(w zależności od modelu), licznik godzin pracy oraz optyczna i akustyczna sygnalizacja uszkodzenia promiennika.

Sterylizatory UV są szeroko stosowane na świecie do ochrony przed skażeniem bakteriologicznym oraz do dezynfekcji wody bez użycia wysokich temperatur i chemikaliów. 

Należy pamiętać o zabezpieczeniu urządzenia UV filtracją sedymentacyjną, aby osłony kwarcowe palników były chronione i nie zarastały. 

Urządzenia z serii V stosuje się do dezynfekcji w ujęciach lokalnych czy hydroforniach. Z reguły na potrzeby gospodarstw domowych. 

Zakres stosowanych lamp UV do dezynfekcji wody studziennej jak i wodociągowej - patrz tabela doboru natężenia dawki J/m2 oraz wydajności. Lampy UV dla potrzeb domowych to modele od WG-V9 do WG-V120. 

Dla skuteczniejszej dezynfekcji dobieraj lampę z tabeli WODA PITNA T10=90%. 
 

Dlaczego warto zastosować dezynfekcje wody, którą spożywamy? 

W wielu przypadkach, kiedy woda jest narażona na skażenie bakteriologiczne a jest to spowodowane ciągłym dopływem czynnika bakteriologicznego nie pozostawia nam to innej możliwości jak zainstalować lampę UV. 

Skażenie może być przyczyną wielu dolegliwości brzusznych jak i rozległych powikłań spowodowanych bakteriami, które nie żyją w symbiozie z ludzkim organizmem. 

Niektóre wirusy i bakterie są w stanie doprowadzić do poważnych dolegliwości u człowieka, które mogą zakończyć się nawet zgonem. 

Jeżeli masz swoje źródło wody np. studnie niezbędnym jest oddanie próbek wody do przebadania. 

Picie wody nieprzebadanej grozi wieloma konsekwencjami, które mogą odbić się na naszym zdrowiu.

Jak sprawdzić czy nasze źródło wody jest zakażone jednorazowo czy też ma ciągły napływ bakterii ? Zadzwoń powiemy Ci jak przeprowadzić analizę. 

Kontakt z naszymi specjalistami:

piotr@wigo.pl      669 061 616

adrian@wigo.pl    535 202 101

 

Czytaj więcej na temat dezynfekcji studni metodą lampy UV lub dezynfekcja kwasem podchlorawym HOCL

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej