W wodzie w gminnych wodociągach wykryto bakterie z grupy coli, jak rozwiązać problem?

Dodano 06-01-2018 przez Jacek Gąsiorowski

Gminne wodociągi często prowadzą nierówną walkę z bakteriami z grupy coli. Jak poradzić sobie z tym problemem i sprawić, aby woda była nieskazitelna? O tym dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.

Niejednokrotnie słyszy się w środkach masowego przekazu o różnego rodzaju skażeniach w wodociągach. Wśród nich prym wiodą bakterie coli - drobnoustroje niesamowicie niebezpiecznie dla człowieka. Woda to produkt fundamentalny dla życia człowieka i konsekwencje jej skażenia potrafią być katastrofalne w kwestii finansowej - zarządzający przedsiębiorstwem wodnym zmaga się wówczas z odszkodowaniem liczonym w setkach tysięcy złotych. Jak zatem zabezpieczyć ujęcia wody przed bakteriami w wodociągach miejskich i spać spokojnie niezależnie od sytuacji?




Pierwszym krokiem powinno być zlokalizowanie źródła skażenia bakteriami. Następnie poprzez dezynfekcję należy sprawdzić czy jest to problem jednorazowy czy też powtarzalny.
Wiele studni głębinowych starego typu posiadało stalowe osłony rurociągu ssawnego (w których umieszcza się pompy), które po wielu latach korodują i pozwalają na zanieczyszczenie wody z górnych partii cieków wodnych, które to zakażone są zanieczyszczeniami powierzchniowymi. Problem ten pojawia się z reguły podczas wielodniowych opadów deszczu. Wtedy to wody gruntowe podnoszą się do góry i wypłukują wszystko, co napotkają na swojej drodze.

Przystępując do rozwiązywania problemu należy wyposażyć się w tabletki - pastylki stabilizowanego chloru(bardzo dobrej jakości), które umieszczamy zgodnie z instrukcją w studni. Po wrzuceniu do otworu studni tabletki zaczynają opadać na dno. Po ich rozpuszczeniu zaczynamy dezynfekcje rurociągu ssawnego oraz wszystkich urządzeń technologicznych - zaczynając od stacji uzdatniania wody, a kończąc na rurociągu tłocznym na miasto.

Wodę podczas dezynfekcji spuszczamy przez hydranty, tak aby przepłukać instalację potraktowaną chlorem lub innym utleniaczem którego z reguły jest dużo więcej niż stanowi norma. Dezynfekcje taką należy przeprowadzać w godzinach nocnych poza pełnym rozbiorem wody uchylając w końcowych punktach hydranty. Jeżeli status przedsiębiorstwa wodociągowego stanowi o procedurze poinformowania ludzi o przeprowadzeniu dezynfekcji, to należy ich zgodnie z uchwałą poinformować o przeprowadzanych czynnościach.

Dobrze przeprowadzona szokowa dezynfekcja powinna dać nam pozytywne rezultaty i odpowiedzieć na pytanie czy źródło czerpanej wody jest liniowo zanieczyszczane, czy też w skutek jakiejś innej przyczyny.

Co zrobić w sytuacji gdy do studni w dalszym ciągu przedostają się bakterie?
Najprostszym rozwiązaniem są ogólnie dostępne procesy dezynfekcji za pomocą lamp UV, które praktycznie w 99,99% zabezpieczają przed pojawiającymi się bakteriami.

Lampę UV montujemy na rurociągu tłocznym idącym już na miasto, wioskę czy małą gminę. Lampa UV stanowi tzw. bezpiecznik - jeżeli do wody dostaną się bakterie, to promienie UV uszkodzą gen i tym samym przyczynę rozwoju bakteriologicznego, który źle wpływa na organizm człowieka.



Lampę UV należy dobrać do tzw. pikowych (szczytowych) przepływów, które z reguły następują pomiędzy godzinami porannymi i wieczornymi. Jest to kluczowa informacja dla doboru lamp UV ponieważ przy dezynfekcji bardzo duże znaczenie ma czas kontaktu bakterii z promieniami UV. Nie zajmuj się instalacją lampy na własną rękę - pozwól aby fachowcy wykonali tę pracę za Ciebie.
Na końcu rurociągu tłocznego można zainstalować punkt dozowania chemii, który będzie połączony z licznikiem impulsowym, podającym sygnał na pompę dozującą.
Lampa UV dezynfekuje wodę w miejscu, w którym jest zainstalowana, dlatego też niektóre wodociągi stosują zabezpieczenie wody tłocznej poprzez dozowanie chloru lub dwutlenku chloru. Z reguły na miejskich małych stacjach dozuje się chlor zapobiegawczo lub w momencie powstania zagrożenia bakteriologicznego.



Nasza firma specjalizuje się w doborze lamp UV i szybkim montażu na stacjach uzdatniania wody.

Bezpośredni kontakt do osoby odpowiedzialnej za procesy dezynfekcji na lampach UV. Jacek 601 724015 jacek@wigo.pl

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej