Problem twardej wody na basenach publicznych i prywatnych

Dodano 25-06-2017 przez Jacek Gąsiorowski

Zasilanie basenów publicznych w 90% odbywa się poprzez przyłącze wody bezpośrednio z MPWiK, z reguły jest to woda twarda.

 


Normy wody mają dużą rozpiętość, jeżeli chodzi o twardość to jest to 60-500 mg/L CaCO3 co pozostawia dużo do życzenia. Z reguły woda w Polsce należy do dość twardych. Przykład, który tu opisujemy dotyczy wody z miasta Oleśnica, a twardość sięga górnej granicy normy. 

Miejskie stacje uzdatniania wody, nie redukują twardością wody, ponieważ jest to bardzo kosztowny i nieopłacalny proces. Poza tym, podczas redukcji CaCO3 generuje się chlorki, które tez są problemem.

 

Kiedy woda jest zbyt twarda, stosuje się różne zabiegi technologiczne m.in. łączenie kilku studni tak, aby utrzymywać twardość, która nie przekroczy 500 mg/L CaCO3. Oleśnica posiada dużą ilość użytkowników, którzy narzekają na twardość wody, osad w czajniku, sprzęcie AGD, piece dwufunkcyjne czy bojlerze daje się we znaki. W Oleśnicy ponoć dodaje się do wody fosforany pod nazwą SeaQuest, które mają przeciwdziałać osadzaniu się żelaza i manganu. Tak na zdrowy rozum, żelazo i mangan jak podaje zakład wodociągowy zostaje zredukowany na stacjach uzdatniania wody. 

Cytat mgk.olesnica.pl 

Podczas przeprowadzania rewizji osobiście widzieliśmy co osadza się na instalacjach po wodzie z Oleśnicy.

  

 

Jak zatem twardość wody wpływa na technologię w zamkniętych układach filtracji basenowych?

 

Jednym z najdroższych czynników eksploatacyjnych są media(podgrzanie wody) i chemia, która służy do utrzymywania stabilności wody i jej bezpieczeństwu na poziomie jakości wody pitnej. Niejednokrotnie woda basenowa musi spełniać w niektórych parametrach wyższe normy PZH


Weźmy na przykład podgrzanie wody basenowej na wymiennikach ciepłą płytowych czy też rurowych typu Jad. 

Przy niezarośniętych wymiennikach ciepłą uzyskuje się wyższy współczynnik odzysku ciepła. Jeżeli basen posiada twardą wodę wymienniki płytowe czy rurowe potrafią pokryć się kamieniem przez 1 miesiąc do grubości 1~2 mm, wszystko to zależy od ciśnienia panującego w wymienniku i temperatury zadanej oraz pH wody. Jeżeli basen posiada wymienniki ciepłą spięte w pętli z MPEC, to jego skuteczność przy 1 mm spada o 50%. Cena podgrzania wody idzie automatycznie do góry.  

Można to w bardzo prosty sposób zaobserwować, jeżeli wymienniki są czyste, bez kamienia to ich wysoka skuteczność pozwala na nagrzanie wody w przeciągu 1-2 dni(dla każdego basenu, ponieważ wymienniki ciepła są dobrane do pojemności wody), a przy mocno zarośniętych wymiennikach odbiór ciepła dla tej samej objętości wody może sięgać nawet 5-7 dni. 

 


Jak zatem zminimalizować koszty ciepła i wykorzystywać 100% sprawności wymienników. 

Sprawa jest banalnie prosta - załóż generator impulsowy serii PRO do zabezpieczenia wymienników ciepłą, a już nigdy wymiennik nie pokryje się kamieniem.

 

Technologia ta działa w bardzo prosty sposób: Ca(HCO3)2 + IMPULS => CaCO3 + CO2 + H2O tworzy zarodki mono kryształów miękkie jak masło.

Zobacz zdjęcie.



Jeżeli podgrzewasz wodę w własnej kotłowni i zasilasz ją np. gazem czy innym medium to przy 1 mm kamienia musisz zużyć o 15% więcej gazu, aby uzyskać zadany próg ciepłej wody.

Jeżeli korzystasz z ciepła z elektrociepłowni i używasz technologi wymienników woda-woda to musisz się z tym liczyć, że przy 1 mm kamienia zapłacisz za zużyte ciepło ok 50% więcej. 

 

Instalacja generatorów impulsowych, wpływa jeszcze na kilka innych aspektów w technologi basenowej. 

Filtry, w których przeważnie jest piasek kwarcowy przy kontakcie z wodą poddaną impulsom elektromagnetycznym, występuje lepsza koagulacja, która w objętości złoża jest odfiltrowywana w zależności od zastosowanego złoża. Technologia ta pomaga utrzymywać w dobrej kondycji złoże filtracyjne, nie powstają skamieliny i złoże się nie ścieżkuje, co może doprowadzić do braku dobrej filtracji wody. 

Woda w zbrylonym złożu rzeczywiście płynie, ale kanałami, które tworzą się pomiędzy złożem, przez co następuje całkowity brak filtracji.  Pompy pracują, woda krąży w obiegu, a jakość wody się nie poprawia. To jest jedna z wielu przyczyn złej jakości wody jeżeli chodzi o klarowność.  

 

Ścieżkowanie złoża jest spowodowane brakiem dobrego przepływu wstecznego oraz mono-litujących złoże brył.

 

Drugim bardzo ważnym aspektem technologicznym jest same dno dyszowe, które przy twardej wodzie tworzy blokady na szczelinach koszy filtracyjnych do tego stopnia, że obniża przepływ wody dla prawidłowego płukania złoża.

 

Efekt stosowania generatorów impulsowych w układach zamkniętej cyrkulacji wody basenowej jest widoczny na obrzeżach basenowych, ścianach w niecce basenowej i armaturze(masarze, fontanny, dysze natryskowe). Wychlapywana woda, po odparowaniu nie tworzy  trudno usuwalnego kamienia. Z tak przygotowaną wodą, utrzymanie czystości wokół basenu jest banalnie proste, przy czym nie ma konieczności używania agresywnej chemii.

 

 

Następną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to czyste rurociągi,  a co za tym idzie wszelkiego rodzaju sondy temperaturowe czy czujniki. Co gwarantuje wiarygodne odczyty i dłuższą żywotność sond.

 

Problem kamienia sięga również pomp,w których kosze filtracyjne i wirniki zarastają. Przy zastosowaniu generatora, kamień sam powinien po paru miesiącach zniknąć. Zostanie on zmiękczony, w przepływie wody wypłukany, a następnie wyłapany na filtrze.

 

Jak zatem zabezpieczyć technologię basenową generatorem impulsowym?


W związku z tym, że na basenach następuje duża podmiana wody podczas płukania filtrów, do układu basenowego dostaje się świeża twarda woda. 

Najlepiej jest znaleźć miejsce, w którym zasilany jest cały budynek tam zakładamy pierwszy generator. Zabezpiecza on nam zimną wodę użytkową. Jeżeli pracuje cyrkulacja wody cieplej, to należy Zamontowac drugie urządzenie, zaraz za pompą cyrkulacyjną.

Z reguły jest to bardzo małe urządzenie, ponieważ ciepła woda jest prowadzona cienką rurą.

 

Osoby techniczne, które są zorientowane wiedzą, że w układzie cyrkulacji wody basenowej część wody jest kierowana bypassem na nieckę poprzez wymiennik cieplą i jest ona mieszana wraz z przepływem w kierunku basenu. Zakładamy generator impulsowy na cyrkulacji przed wymiennikami ciepła i w ten sposób mamy całą wodę po wielokrotnej cyrkulacji cały czas zabezpieczoną przed twardym kamieniem. Jest to najtańsza technologia na rynku światowym, która generuje koszty w skali roku około kilkudziesięciu złotych, a działanie jest potwierdzone na wielu obiektach oraz badaniami na mikroskopie elektronowym. 

 

Poniżej pokazujemy jak jest zabezpieczony obiekt basenowy oraz zdjęcia wykonane przed zainstalowaniem i po 6 miesiącach. Wymienniki w środku został wyczyszczone całkowicie. Podgrzewanie przed założeniem do zadanej temperatury na basenie 25 metrowym trwało ok tygodnia teraz po przerwie technologicznej 2 dni. 

 

Zdjęcie wykręconego zaworu przed zasilaniem wymienników ciepła 

Zdemontowany zawór po 6 miesiącach, proszę zwrócić uwagę, że kamień stał się miękki jak masło. Po zmiękczeniu starego kamienia sam przepływ opłucze instalacje, która w środku będzie jak nowa. 

Wymiennik ciepła został całkowicie oczyszczony


Grzybki w filtrze nie były rozkalibrowane(poszerzone szczeliny) tylko zarośnięte kamieniem, przepływ był minimalny, który nie pozwalał wypłukać dobrze filtrów. Grzybki wymieniono na nowe(link do dysz filtracyjnych) i zastosowano nowoczesną masę filtracyjną(turbidex link do opisu), która klaruje wodę na poziomie 3-5 mikron. Po przeprowadzonym serwisie jakość wody spełnia wszystkie normy obowiązujące po zmianie na 2017 rok.



Wnętrze filtra pokazuje rurociąg przelewowy wody uzdatnionej wychodzącej na basen. Zdjęcie pokazuje rurę 160 mm wewnątrz jak odkłada się kamień na instalacji wody basenowej. To są unikatowe zdjęcia, które zostały wykonane dla grup technicznych i na cele szkoleniowe. Fabrycznie rura jest koloru szarego PVC-U

Po generatorze impulsowym wytwarzamy monokryształy- zarodki, które już nie monolitują, a wręcz przeciwnie stają się miękkie jak masło więc są łatwo usuwalne z całego układu. 

 

Jeżeli interesuje Cię ta technologia możemy dobrać i wycenić cały układ, którym należy zabezpieczyć, a przy okazji porozmawiamy jak zaoszczędzić wyrzucane pieniądze na niepotrzebną eksploatacji. 

 

Jesteśmy fachowcami w dziedzinie hiperfiltracji oraz mamy doświadczenie praktyczne w systemach dozo-techniki. Obsługujemy baseny publiczne oraz stacje uzdatniania wody i wprowadzamy innowacyjne technologie zgodne z ochroną środowiska. 

kontakt wigo@wigo.pl lub dzwoń 601 724015

http://www.wigo.pl/media/olesnica_twarda_woda_zmiekczanie_wody_za_pomoca_generatorow_impulsowych.jpg

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej