Ochrona instalacji przed kamieniem z twardej wody, rozpuszczanie osadów twardych

Dodano 25-08-2016 przez Jacek Gąsiorowski

Odkamienianie instalacji wodnej z twardych osadów mineralnych (tzw. kamień kotłowy) kojarzy nam się z chemicznym czyszczeniem instalacji.


Kiedy mamy już dość tych problemów z twardą wodą szukamy rozwiązania. Jak zatem rozwiązać problem twardej wody, zarośniętych rur i urządzeń?

Są trzy możliwości:

1. Czyszczenie chemiczne płukanie instalacji i urządzeń różnego rodzaju chemicznymi płynami. 

2. Instalacja stacji zmiękczania, jest to proces chemicznego usuwania kamienia z wody.

3. Instalacja generatora IMPULSÓW, który zmienia strukturę wodorowęglanów w zarodki monokryształów przez to problem z twardością wody przestaje istnieć a stary narośnięty kamień zostaje rozpuszczany.

 

Zachodzi pytanie, która metoda jest najbardziej skuteczna i mało inwazyjna dla naszych instalacji łącznie z urządzeniami AGD? Przeczytaj i wybierz najbardziej pasujące dla Twoich potrzeb rozwiązanie. 

Pierwsza czyszczenie chemiczne jest dość skuteczne, ale metoda ta jest najbardziej efektowna, kiedy instalacja jest płukana np. kwasem cytrynowym a roztwór przygotowany jest utrzymywany w zakresie pH 1-3 i temperaturze powyżej 50 st C. Taką operacje na instalacjach wykonuje się gdy jest jeszcze minimalny przepływ wody. Płukanie instalacji można wykonać specjalistycznymi pompami cyrkulacyjnymi odpornymi na kwasy. Praktycznie w instalacjach domowych gdzie zastosowano stal lub miedź nie zaleca się takiego czyszczenia ponieważ kwas rozpuszcza nie tylko kamień ale też staliwa. Instalacja po takim płukaniu powinna przejść pasywację ochronną aby zabezpieczyć wewnętrzną ścianę rury przed korozją. 

Wnioski: bardzo droga metoda i wymaga specjalistycznego sprzętu, wymaga zamknięcia obiegu czyszczącego, niebezpieczna. 

 

 

Druga metoda rozpowszechniona w Polsce od ponad 20 lat to instalacja stacji zmiękczania wody. Jest to proces chemicznej absorpcji wodorowęglanów wapnia poprzez pojemnościowe złoża jonitowe, które działają jak magnes w tym przypadku kumulują na swojej powierzchni całkowicie węglan wapnia CaCO3. Złoże takie wymaga częstej regeneracji chlorkiem sodu (sól pastylkowa). Walory takiej uzdatnianej wody są odrazu odczuwalne.

Woda dla przykładu jest tak miękka jak w górach tam gdzie strumienie górskie są pozbawione twardość wody.

Minusy takiej instalacji to ciągły zakup soli do regeneracji (mniej więcej taka jak do zmywarki kupujemy tylko pastylka jest większa). Stacje działają na zasadzie wymiany jonowej a więc po stacji zmiękczania do wody oddawane są jony sodu, nie zaleca się takiej wody przy diecie małosolnej. Należy zastosować filtry wody pitnej do odsalania wody. 

Oczyszczenie instalacji, która przez określony czas zarosła a ma przepływ liniowy może zostać udrożniona przy miękkiej wodzie w takim samym czasie jak zarastała. Największym minusem przy korzystaniu ze stacji jonowymiennej jest sól, która ma bardzo niedobry wpływ na środowisko wodne i oczyszczalnie ścieków. W USA w niektórych stanach stacje jonowymienne (zmiękczacze wody) są zakazane lub mogą pracować na regeneracji chlorkiem magnezu(od czego się też odchodzi), który jest bardzo drogi i nie opłacalny przy uzdatnianiu wody. System ten wymaga przyłącza wody należy wpiąć w instalacje, odpływu do kanalizacji i energii elektrycznej.

Wnioski: z jednej strony uzyskujemy miękką wodę która chroni wszystkie urządzenia AGD a z drugiej zanieczyszczamy środowisko. Ta woda która trafia do kanalizacji i oczyszczalnie ścieków kiedyś do nas powróci. Miejmy to na uwadze! 

 

Trzecia metoda to rewolucyjna metoda fizycznego uzdatniania wody. Dlaczego jest rewolucją w technologi uzdatniania twardej wody?

Metoda ta w bardzo prosty sposób zmienia podejście do problemu jakim jest kamień wytrącany z twardej wody. Urządzenia do uzdatniania chroni instalację przed kamieniem z twardej wody oraz przyczynia się do rozpuszczenia starych osadów (kamienia powstałego z twardej wody). Instalując generator IMPULS zabezpieczamy cały sprzęt AGD oraz instalację wodną w której płynie twarda woda. Metoda ta wykorzystuje energię elektryczną do wytworzenia pola elektromagnetycznego przez co wodorowęglany wapnia zamieniają się w zarodki monokryształów i zamiast tworzyć twardy osad np na wymiennikach ciepła płyną do kanalizacji. W tej technologii koszt eksploatacyjne sięgają ok 10 zł rocznie ponieważ urządzenie pracuje na niskich napięciach. Dużą zaletą przy generatorach IMPULS jest to, że po oczyszczeniu z kamienia w instalacjach ze stali wytwarza się samoistnie mono warstwa ochronna powstająca ze zjawiska elektroforezy (korozja STOP) Do eksploatacji wymagane jest tylko przyłącze do prądu. 

Wnioski: obecnie najtańsza metoda walki z twardą wodą, niskie koszty eksploatacji, brak ingerencji w skład fizykochemiczny wody. Zabezpiecza wszystkie urządzenia narażone na osadzający się kamień.  Żadnych problemów eksploatacyjnych serwisowych, nie wymaga chemii do regeneracji. Długi okres gwarancji. 

 

Decyzja przy podejmowaniu decyzji jak rozwiązać problem z twardą wodą i tak pozostaje po Państwa stronie.

Starajmy się wszyscy dbać o środowisko.


Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej