Jak zabezpieczyć wymiennik płytowy przed zarastaniem kamieniem kotłowym, zmiękczanie wody metodą elektromagnetyczną

Nowością na rynku są generatory firmy IMPULS TECH, które gwarantują czyste wymienniki ciepła przez długie lata eksploatacji.

Jak to działa? To bardzo proste! To nie magia!

 

Seria urządzeń impuls STANDARD, PRO MI  oddziaływują indukcyjne na uwodnione jony, wskutek wytworzenia zmiennego pola elektromagnetycznego , wytworzonego przez system dwóch cewek zamontowanych na rurze z wodą. System jest zasilany z generatora prądu dobranego dla optymalnej wielkości rury, frekwencji impulsu i mocy urządzenia, przepływu wody. Po zamontowaniu na głównym przyłączu wody zabezpiecza przed kamieniem całą instalację wody ciepłej i zimnej. 

 

Jednym z wielu sposobów zabezpieczenia wymienników przed zarastaniem po stronie ciepłej wody użytkowej jest metoda uzdatniania wody impulsem elektrycznym, który to zmienia w sposób fizyczny strukturę wody tak, aby wymienniki ciepła nie zarastały. Oprócz zabezpieczenia wymienników ciepła system impulsowy cały czas dąży do rozpuszczenia starego kamienia jeżeli jest w wewnątrz instalacji. Gdzie zatem trafia ten kamień? 

Jeżeli urządzenie pracuje na układach przepływowych to rozpuszczony kamień trafia do kanalizacji, który jest porywany przepływem wody.

Jeżeli zabezpieczamy układy zamknięte np. zbiorniki wody ciepłej to możemy się spodziewać , że to co nie zostało wypłukane z przepływającą wodą zamieni się w drobny miękki muł osiądzie na dnie zbiornika, który należy po okresie ok 1 roku odmulić poprzez zawór spustowy.

Wymienniki płytowe charakteryzują się bardzo dużą sprawnością wymiany ciepła tylko wtedy jeżeli płyty pozostają czyste, wolne od kamienia. 

Odzysk ciepła przy zainstalowanych nowych wymiennika jest bardzo duży ponieważ po stronie wody, którą chcemy podgrzewać nie ma kamienia. 

Co zatem dzieje się, kiedy kamień zaczyna tworzyć izolację?

 

Z reguły z wymienników płytowych korzystają nie klienci pojedynczy(domki) tylko zasila się nimi całe spółdzielnie mieszkaniowe, domy budynki wielorodzinne, gdzie straty zużytej energii wynikającej z izolacji na wymienniku pokrywa większa ilość lokatorów. Im więcej ludzi mieszka w budynku tym straty można łatwiej ukryć. 

Jeżeli nie wierzysz to musisz zrozumieć zasadę działania wymiany ciepłą. 

Po stronie doprowadzenia wody ciepłej z MPEC rurociągi są zawsze czyste bez kamienia a więc wymiennik po stronie dostawcy ciepłą jest czysty.

Zastanów się przez chwilę dlaczego tak jest? (zobacz na dole jest mały wymiennik zasilany z MPEC jego przyłącza są bez kamienia niestety po stronie odbiorcy zarośnięty właśnie przechodzi czyszczenie kwasem) 

 

Woda po stronie MPEC zawsze jest uzdatniona ponieważ systemy te to nic innego jak aktywa, które muszą przynosić zyski więc są zabezpieczone miękką wodą plus inhibitory. Dostawcy ciepła nie obchodzi czy Twoja woda jest twarda i jak szybko wymiennik zarasta. Za czyszczenie płacisz i za większe zużycie ciepła też. Liczniki ciepłą kręcą się jak szalone wraz ze wzrostem kamienia na płytach grzewczych. Czysty biznes!
 
Przeprowadzenie rewizji wymiennika płytowego po 6 miesiącach pracy generatora.
  

Śmiem twierdzić że 90% lokatorów nie zastanawia się nad tym jak jest przygotowana ciepła woda, widzą ją tylko na rachunku. 

 

Jeżeli zastosujesz zabezpieczenie typu IMPULS będziesz płacił tylko za faktycznie zużyte ciepło. Nie będzie trzeba płacić za czyszczenie wymienników. 

Czyszczenie wymienników płytowych to nie jest łatwy temat biorąc też pod uwagę, że stosuje się kwasy.  

Jeżeli korzystasz z ciepła z MPEC pamiętaj przy 1 mm zarośniętego kamienia na płycie wewnątrz wymiennika musisz zapłacić 50% więcej do energetyki cieplnej.

Jeżeli posiadasz swój piec, kocioł do ogrzewania ciepłej wody użytkowej to przy 1 mm zarośniętego kamienia musisz zapłacić 15% więcej za medium grzewcze gaz, olej, koks itp. 

 

A co to jest 1 mm kamienia, przy temperaturze powyżej 55 st C i twardości 18 stopni niemieckich to okres ok 1 miesiąca potem krzywa przyrostu twardego kamienia wydłuża się wraz z tworzeniem grubszej izolacji poprzez kamień kotłowy. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany tą technologią poproś fachowca o dobranie najbardziej optymalnego urządzenia do Twojej aplikacji. 

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej