Jak prawidłowo oczyścić wodę do użytku domowego? Główne źrodła zanieczyszczeń w wodzie studziennej i miejskiej

Dodano 22-12-2018 przez Jacek Gąsiorowski

Zanieczyszczona woda to taka, w której składzie występują związki chemiczne ponad dopuszczalnymi normami oraz bakterie, które nie są jej naturalnymi składnikami. Zmiany jej właściwości są podyktowane wprowadzeniem do niej związków nieorganicznych (gazowych, stałych i ciekłych) i organicznych

W poniższym materiale przedstawimy najczęstsze źródła zanieczyszczeń w wodzie studziennej i miejskiej oraz objaśnimy jak z nimi skutecznie walczyć. 

Twardość wody

Twardość wody w postaci wodorowęglanów wapnia i magnezu to problem, z którym zmaga się każdy. Twardy kamień powstały z wyżej wymienionych związków to prawdziwa zmora zarówno dla osób korzystających z sieci wodociągowych, jak i posiadaczy własnych studni głębinowych.
Wodorowęglany wapnia i magnezu wytrącają się z wody i monolitują z powierzchnią, czego efektem są trudno usuwalne osady. W konsekwencji instalacje grzewcze oraz sprzęt znajdujący się w kuchni i łazience nie prezentuje się estetycznie oraz szybciej się eksploatuje. Wszechobecne plamy, zacieki i osad – to wszystko efekt twardej wody. Ponadto kamień sprawia, że Twoja skóra jest szorstka i wysuszona.
Jest to szczególnie niekorzystne w przypadku pielęgnacji niemowląt, które mają dużo wrażliwszy naskórek aniżeli w przypadku człowieka dorosłego.
W Polsce średnia twardość ogólna wody oscyluje w granicach kilkunastu stopni niemieckich (dH). Jak łatwo się domyślić najlepszej jakości woda nieprzekraczająca sześciu stopni niemieckich to tereny górzyste od Dolnego Śląska do Podkarpacia. Niestety reszta kraju znajduje się w strefie 6-12 dH lub 13-19 dH. Są również miasta, w których przypadku skala niemiecka wykracza daleko poza 28 stopni. W obecnej chwili mamy dwie opcję walki z wodorowęglanami wapnia i magnezu nazywanymi potocznie twardym kamieniem. Jest to metoda chemiczna oraz fizyczna. 

1. Metoda chemiczna, czyli zmiękczanie wody na zasadzie wymiany jonowej. Następstwem tego procesu jest usunięcie twardości wody. Odbywa się poprzez instalację kolumny filtracyjnej, w której znajdują się złoża jonitowe. Gdy woda przepływa przez kolumnę w jej wnętrzu dochodzi do wymiany jonowej. Zachodzi ona wówczas, gdy obecne w wodzie jony wodorowęglanowe są wiązane przez złoże jonitowe, które jednocześnie uwalnia do roztworu jony ze swoich centrów aktywnych. Złoże po procesie wymiany jonowej jest regenerowane chlorkiem sodu (sól kuchenna pastylkowa), który znajduje się w sąsiednim zasobniku i na bieżąco podczas regeneracji dozowany jest do kolumny wprost na złoże.  

 

Zalety wody zmiękczonej: 

- uczucie świeżości podczas kąpieli 

- łagodność dla rąk

- pielęgnacja włosów i cery

- brak zacieków i trudnych do usunięcia osadów

- zabezpieczenie dla sprzętu domowego i przedłużenie jego żywotności  

- oszczędność przy zakupie środków chemicznych

- ochrona baterii sanitarnych i instalacji grzewczych 

- wydłużona żywotność urządzeń grzewczych

- ochrona przed korozją

 

 

 

2. Metoda fizyczna jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, aczkolwiek szybko zyskuje sobie nowych zwolenników ze względu na prostotę, ekonomiczność oraz skuteczność. Technologia generatorów impulsowych jest nowoczesnym systemem rozszczepiającym wodorowęglany wapnia i magnezu na zarodki monokryształu. Specjalne impulsy elektryczne odwracają przebieg krystalizacji związków odpowiadających za twardość wody i zapobiegają powstawaniu nowego kamienia jednocześnie wypłukując ten, który już namnożył się w instalacjach. Technologia całkowicie zmienia podejście do walki z twardą wodą i jej destrukcyjnymi konsekwencjami. Węglany wapnia powstałe w formie monokryształu tracą zdolność przywierania do innych powierzchni – kamień wytrąca się, ale nie jest w stanie monolitować. Efekt? Czyste mieszkanie bez osadów. 

 

Zalety generatorów impulsowych: 

- koniec z trudnymi do usunięcia osadami 

- zabezpieczenie drogiego sprzętu AGD i przedłużenie jego żywotności 

- ekologiczność – brak stosowania jakiejkolwiek chemii

- prosty montaż bez konieczności rozcinania instalacji oraz interwencji hydraulika 

- 2+8 lat gwarancji 

- wypłukanie zalegającego kamienia z instalacji 

- ochrona przed korozją 

- koszt zakupu zdecydowanie mniejszy aniżeli przy instalacji systemu zmiękczającego

- brak dodatkowych kosztów wynikających z eksploatacji – jedynym kosztem z tytułu użytkowania jest energia elektryczna w znikomej ilości

Obie przedstawione metody są niezwykle skuteczne w walce z wodorowęglanem wapnia i magnezu. Obie jednak różnią się od siebie diametralnie, a ich dobór powinien być dostosowany do potrzeb domowników. W podjęciu decyzji niezwykle pomocna będzie rozmowa z fachowcem. 
 
Kontakt do naszych specjalistów:
e-mail:           adrian@wigo.pl             biuro@wigo.pl
telefon:          535-202-101                 669-061-616 


 

 

Żelazo

Żelazo jest drugim najczęstszym problemem występującym w wodzie (zaraz po twardości). Zmagają się z nim przede wszystkim osoby posiadające własne ujęcie wody (woda miejska podlega dezynfekcji i musi spełniać ogólne normy PZH, aby na etapie finalnym mogła być dostarczona do klienta końcowego). 

Jest bardzo dużym utrudnieniem dla każdego, kto posiada własną studnię. Niszczy instalacje wodne i bezpośrednio odpowiada za pogorszenie smaku (wyczuwalny smak metaliczny) i zapachu napojów. Ponadto zostawia po sobie rdzawe plamy, również na praniu. Jest także niekorzystna dla naszego naskórka. Jeśli woda jest mętna to możemy być prawie pewni, że winowajcą takiego stanu jest właśnie żelazo. 

Usunięcie żelaza nie jest sztuką łatwą. Bardzo ważnym aspektem przy walce z tym metalem jest odczyn pH wody. Absolutną koniecznością determinującą dalsze poczynania powinno być zbadanie wody pod kątem fizykochemicznym. 

Gdy wiemy, z jakimi parametrami żelaza mamy do czynienia i jakie jest pH wody, to wówczas możemy rozpocząć proces usuwania żelaza. Jest o to znacznie łatwiej, gdy pH jest zasadowe (ma 7.1 lub więcej). Przy lekko kwaśnym odczynie wody (poniżej 7.0) niwelowanie żelaza jest trudniejsze i niezwykle istotny jest wtedy dobór specjalistycznego złoża, które jednocześnie koryguje pH. 

 

Usuwanie żelaza odbywa się poprzez instalację na głównym przyłączu wody kolumny, wewnątrz której znajduje się medium filtracyjne z reguły katalityczne. Olbrzymią zaletą tego złoża jest fakt, że nie używa ono żadnych chemikaliów. Odpowiednio dobrane złoże przyśpiesza proces utleniania żelaza, dzięki czemu przechodzi ono w formę łatwo usuwalnej zawiesiny. 

Kontakt do naszych specjalistów:
e-mail:           adrian@wigo.pl             biuro@wigo.pl
telefon:          535-202-101                 669-061-616

Link ten przeniesie Cię na dział odżelazianie dla domu.


Woda oczyszczana jest w dwóch etapach:

1 – Napowietrzenie wody za pomocą specjalistycznej głowicy automatycznej marki Clack - Utlenianie 

2 – Strącenie katalityczne i odfiltrowanie żelaza i manganu.

Regeneracja złoża znajdującego się w kolumnie następuje automatycznie i nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika, co jest olbrzymim atutem urządzenia. 

Najwyższej jakości złoża katalityczne potrafią zachować swoje właściwości nawet przez 10 lat. Głowice produkowane przez firmę Clack są wykonane niezwykle skrupulatnie, przez co niezwykle rzadko ulegają uszkodzeniu. Zapewnia to użytkownikowi ekonomiczność oraz bezpieczeństwo.

 

Mangan

Mangan zazwyczaj występuje razem z żelazem. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w których metale te znajdują się osobno. Bezpośrednim źródłem manganu są skały magmowe i osadowe. Przedostaje się on do wody studziennej poprzez rozpuszczenie skał w obecności jonów siarczanowych. 

Jako że mangan jest w większości nieodłącznym towarzyszem żelaza skutki jego występowania są zbliżone do tych wiążących się z wodą zażelazioną. Powoduje plamy o rdzawym kolorze w kuchni oraz łazience oraz na ubraniach. Pogarsza zapach, smak i klarowność wody i odkłada się w instalacjach. Osady manganowe stanowią idealne środowisko do rozwoju wszelakich bakterii. 

Usuwanie manganu odbywa się w sposób bliźniaczy do usuwania żelaza. Filtracja owych związków jest przeprowadzana w większości przypadków łącznie. Należy

postępować, więc w sposób opisany dla usunięcia żelaza, gdyż odpowiednio dobrane przez specjalistów złoże katalityczne usuwa zarówno żelazo jak i mangan.

 


 

Bakterie

Kolejnym nieproszonym gościem w przydomowych studniach głębinowych są bakterie. Wody powierzchniowe i podziemne to ich naturalne środowisko. Są bardzo niebezpieczne dla człowieka ze względu na to, że posiadają umiejętność symbiozy z ludzkim organizmem. 

Do najczęściej spotykanych bakterii należy Escherichia cola – wywołuje rozległe infekcje tj. przewlekłe biegunki, zakażenia krwi czy zapalenie układu moczowego.

Inne powszechnie występujące w studniach bakterie to enterokoki, bakterie z grupy coli, a nawet prątki gruźlicy, gronkowce czy wirusy wywołujące zapalenie wątroby czy opon mózgowych. 

Korzystając z własnego ujęcia wody należy mieć pełną świadomość odnośnie jej składu. Pierwszym krokiem powinno być poddanie wody dokładnym badaniom pod kątem fizykochemicznym oraz bakteriologicznym. Woda przeznaczona do spożycia nie powinna zawierać jakichkolwiek bakterii chorobotwórczych. Jeśli badania wykażą ich obecność, to kolejnym krokiem powinno być natychmiastowe zabezpieczenie studni. 

Jeśli bakterii w wodzie nie ma, nie oznacza to wcale, że za jakiś czas się w niej nie pojawią. Odpowiednie zabezpieczenie przed ich faktycznym pojawieniem się jest więc wyjściem logicznym i swoistą polisą na przyszłość. 

Powszechnie znaną metodą walki z bakteriami obecnymi w studni jest jej szokowe chlorowanie. Jest to jednak sposób, który tylko pośrednio rozwiązuje problem, gdyż nawet po usunięciu bakterii za jakiś czas mogą one powrócić. Ponadto istnieję grupa patogenów, które są odporne na działanie chloru tak jak np. Cryptosporidium.   

Najprostszym a zarazem najefektywniejszym wyjściem w warunkach domowych jest skorzystanie z lampy UV. Bakteriobójczy sterylizator UV wykorzystujący promienie ultrafioletowe jest wysoce skuteczny i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Usuwanie bakterii odbywa się w procesie fizycznym, który nie wpływa na smak czy zapach wody. Emitowane przez lampę falę o długości 254 nm uszkadzają DNA mikroorganizmów powodując ich natychmiastową śmierć. 

 

Montaż lampy UV na głównym przyłączu wody do domu zapewnia usunięcie do 99, 98% bakterii. Jej praca nie wiąże się z uwalnianiem toksycznych produktów ubocznych do wody. Jest bezobsługowa i ekonomiczna, a jej innymi zaletami są także niskie koszty eksploatacji oraz długa żywotność. 

Kontakt do naszych specjalistów:
e-mail:           adrian@wigo.pl             biuro@wigo.pl
telefon:          535-202-101                 669-061-616

Link ten przeniesie Cię na dział dezynfekcji wody poprzez lampy UV

 


 

Azotany

Azotany to forma azotu nieorganicznego. Doskonale rozpuszczają się w wodzie. Związki te występują głównie w wodach podziemnych. Ich stężenie jest znacznie większe na terenach zagospodarowanych przez rolników - wynika to z nadmiernego stosowania nawozów sztucznych na polach i łąkach. Na ilość azotanów wpływa bezpośrednio jakość oraz dawka używanych nawozów jak i również częstotliwość ich stosowania. Ważna jest także przepuszczalność gleby czy opady atmosferyczne.

 

Azotany to szkodliwe, chemiczne substancje, które mają wpływ na zdrowie ludzkie. Są przyswajane przez organizm człowieka, by w następnym etapie przekształcić się w azotyny. Te mają silne działanie rakotwórcze. Osoby spożywające znaczne stężenia tego związku są w dużym stopniu narażone na nowotwory przewodu pokarmowego.

Azotany są bardzo niebezpieczne dla niemowląt. Jeżeli ich stężenie jest duże, to może prowadzić do powstawania sinicy. Niemowlęta są także najbardziej narażone na methemoglobinemię (występuję po przekształceniu azotanów w azotyny). 

Jeśli badania fizykochemiczne wody stwierdzą obecność azotanów, to istnieją dwie opcję na zabezpieczenie przed nimi swojego gospodarstwa domowego.

Metoda 1 - Procesy membranowe

Pozbycie się azotanów za pomocą systemu odwróconej osmozy odbywa się poprzez separacje ich we wnętrzu membrany osmotycznej, przepuszczając wodę wolną od związków niepożądanych przez organizm ludzki. Dużą zaletą systemu jest to, że w swoich procesach nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych. Problemem przy korzystaniu z tego systemu jest jednak fakt, że ze względu na swoje niskie pH bardzo źle oddziałuje na metale powodując rozległą korozję instalacji i sprzętu domowego jeżeli są wykonane ze stali nieszlachetnej. Dlatego też większość ludzi instaluje mały system(pod szafką) tylko do wody pitnej, który posiada odpowiednie wyposażenie dla tak przygotowanej wody. 

 

Metoda 2 - Wymiana jonów

Pozbycie się azotanów poprzez zmiękczenie wody na zasadzie wymiany jonowej (proces opisany przy usuwaniu twardości wody). Istnieją specjalistyczne rodzaje złoża dedykowane typowo dla problemów z azotanami, które usuwają związek poprzez silnie zasadowe anionity. Zaletami tej metody jest możliwość zaprogramowania kolumny według określonych preferencji użytkownika i prosta obsługa. Urządzenie wykorzystuje do swoich procesów chlorek sodu.

Inną, mało popularną metodą pozbycia się azotanów jest denitryfikacja. Jest to metoda biologiczna, która w procesie chemicznym eliminuje azotany. Wykorzystywana jest jednak głównie w akwarystyce.

 

Azotyny

Azotyny podobnie jak azotany są naturalnie występującymi jonami, które tworzą się w wyniku przemian azotu. Azotyny są formą przejściową – w środowisku zawierającym tlen tworzą się z azotanów. Obecność w wodzie azotynów świadczy o tym, że zachodzą w niej procesy utlenienia lub redukcji. 

 

Azotyny są związkiem toksycznym oraz kancerogennym (rakotwórczym). Są przyczyną powstawania methemoglobinemii – choroby polegającej na występowaniu znacznych ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny. Jej skutkiem jest brak zdolności do przyłączania i przenoszenia tlenu. Na chorobę narażone są najbardziej niemowlęta. 

 

Występowanie azotynów w wodzie studziennej zdarza się niezwykle rzadko. Jeśli jednak badania fizykochemiczne wykażą obecność tego związku, to jedyną skuteczną metodą jego pozbycia są procesy membranowe poprzez filtrację odwróconą osmozą. 

Kontakt do naszych specjalistów:

e-mail:           adrian@wigo.pl             biuro@wigo.pl
telefon:          
535-202-101                 669-061-616


 

Siarkowodór

 Jest związkiem chemicznym, który powstaje z połączenia siarki oraz wodoru. Siarkowodór w przeciwieństwie do wielu innych związków, które są problematyczne dla wody nie objawia się fizycznie, ale poprzez zapach. Przybiera intensywny, dominujący zapach, który można porównać do zepsutych jaj. Jest związkiem silnie trującym w wysokich stężeniach. 

 

Usunięcie siarkowodoru jest możliwe poprzez intensywne napowietrzanie wody. Najczęściej występuje on przy jednoczesnej obecności w studni żelaza oraz manganu. Należy wówczas zastosować kolumnę filtracyjną na złożach katalitycznych z głowicą napowietrzającą - system ten w 100% eliminuję problem siarkowodoru. W trakcie napowietrzania usuwane są z wody lotne związki odpowiedzialne za zapach. Powietrze sprawia, że woda ma nadmiar tlenu i tym samym nie ma możliwości, aby rozwinęły się w niej bakterie beztlenowe.


 

 

pH wody

Częstym problemem dla posiadaczy własnych ujęć wodnych jest zbyt niski odczyn pH wody. Jest to dosyć kłopotliwe gdyż zbyt niskie pH w wielu procesach całkowicie uniemożliwia prawidłowe uzdatnianie wody.

 

Odczyn, który jest kwaśny lub lekko kwaśny sprawia, że przed jakąkolwiek filtracją konieczne jest jego podniesienie. Kryterium wysokiego pH jest w wielu sytuacjach absolutną koniecznością (m.in. odmanganianie i odżelazianie wody).

Regulacja odczynu pH jest możliwa poprzez zastosowanie kolumny ze specjalistycznym złożem neutralizującym. Umożliwia ono uzyskanie odczynu neutralnego, który jest korzystny dla instalacji wodnych. Media neutralizujące w zastosowaniach domowych są najczęściej uzupełnieniem dla innych systemów filtracyjnych (przy usuwaniu innych niepożądanych związków np. mangan i żelazo).

 


 

Chlor i inne utleniacze

Chlor to utleniacz, z którym w głównej mierze zmagają się osoby korzystające z wodociągów miejskich. Stosują one chlor w celu dezynfekcji wody, która na finalnym etapie ma się znaleźć u klienta końcowego. Efekt takiego oczyszczania to woda, która ma w sobie chlor (w parametrach nieprzekraczających dopuszczonych norm).

 

Poza oczywistymi konsekwencjami w postaci nieprzyjemnego, chemicznego zapachu chlor źle wpływa na organizm ludzki - w szczególności na skórę, która ulega wysuszeniu. Chlorowana woda znajduje swoje zastosowanie w przemyśle basenowym, ze względu na właściwości antybakteryjne. Jej spożywanie jest jednak szkodliwe.

Najlepszym możliwym rozwiązaniem w przypadku występowania w wodzie utleniaczy jest zastosowanie złoża z węgla aktywnego. Jest to lekkie złoże, które ze względu na swoją dużą powierzchnię właściwą doskonale adsorbuje związki chemiczne. Dodatkowo absorbuje związki zapachowe i poprawia barwę i smak wody. Jest przy tym zupełnie nietoksyczny i w żaden sposób nie reaguje z ciałem człowieka.

Proces uzdatniania wody z udziałem węgla aktywnego odbywa się poprzez instalację systemu filtracyjnego na głównym przyłączu wody do domu. Woda zostaje doprowadzona do automatycznej głowicy sterującej, a następnie do wnętrza kolumny, w której znajduje się złoże z węgla aktywnego. W środku kolumny zachodzi odfiltrowanie zanieczyszczeń, którego efektem jest woda pozbawiona wszelkich utleniaczy.

  

Jeśli zmagasz się z problemami z wodą studzienną lub dostarczaną przy udziale wodociągów miejskich, to zgłoś się do nas. Na pewno znajdziemy skuteczne rozwiązanie Twoich problemów.

 

Jeśli jesteś zainteresowany którąś z przedstawionych technologii lub masz jakieś pytania, to skontaktuj się z nami lub odwiedź nasz salon we Wrocławiu przy ul. Nowowiejskiej 71/1A.

 

Kontakt do naszych specjalistów:

e-mail:           adrian@wigo.pl             biuro@wigo.pl

telefon:          535-202-101                 669-061-616

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej