Impulsowa Technologia Ochrony Sieci Wodociągowej Przed Osadami i Korozją

Dodano 09-09-2018 przez Jacek Gąsiorowski

Twarda Woda Problematyczna Dla Gminy Janikowo 

Problem twardej wody został rozwiązany poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii impulsowej oddziaływającej w przepływie on-line. 


 Potwierdzona badaniami naukowymi technologia impulsowego uzdatniania wody jest już powszechnie używana w małych i dużych układach wodnych do walki z problematycznym kamieniem wytrącającym się z twardej wody.
System jest w stanie zabezpieczyć instalacje wodne dalekiego zasięgu oraz ciepłej wody użytkowej w skali całego miasta. 

Technologia działa na poziomie molekularnym i nie potrzebuje żadnych regenerantów serwisowych. Jest przy tym ekologiczna i nie korzysta z chemii. W końcu doczekaliśmy się urządzenia, 

które zmieni bilans zysków i strat na korzyść odbiorcy instytucjonalnego oraz prywatnego. Niebywałym osiągnięciem tej technologii jest jej ekologiczność. Pozyskuje tym samym instytucje MPWIK, MPEC, spółdzielnie mieszkaniowe, a finalnie również klient indywidualnego. 

 

Biorąc pod uwagę ilość osób, które korzystają z zastosowanej technologii inwestycja wydaje się drobnym zakupem. Urządzenia, które są instalowane na rurociągach tłocznych zabezpieczają instalacje wody pitnej. Tym samym przy czystych rurociągach dostarczana woda ma dużo lepszą jakość.
Nie podlega dyskusji, że zarośnięte sieci są przyczyną wielu problemów bakteriologicznych i mają negatywny wpływ na klarowność wody u odbiorcy końcowego.


Tak zabezpieczona instalacja nie wymaga dozowania żadnych związków chemicznych w celu maskowania twardości i ochrony rurociągów ponieważ już nic się na nich nie osadza.

 

Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest gmina Janikowo koło Inowrocławia, w której mieszka ponad 13 tysięcy osób. Miasto miało olbrzymi problem z twardą wodą.

Pan Andrzej Brzezinski pełniący obowiązki burmistrza miasta zwrócił się do nas z prośbą o rozwiązanie problemu, z którym borykają się wszyscy mieszkańcy. Woda o twardość powyżej 27 st. N to szereg problemów dotykający wszystkich urządzeń, z którymi ma kontakt. Zanim woda trafi do konsumenta przechodzi przez wiele urządzeń technologicznych m.in zawory czy wymienniki ciepła, z którymi się zapoznaliśmy.

 

Poszukujący rozwiązania burmistrz miasta trafił na firmę Wigo Gąsiorowski z Wrocławia. Problemem Pana Andrzeja były powtarzające się telefony od mieszkańców ze skargami dotyczącymi jakości dostarczanej wody, jeżeli chodzi o twardość.
Po przeprowadzeniu kalkulacji okazało się, że technologia zmiękczania jonitowego(stacje zmiękczania regenerowane solanką) przy tak dużym rozbiorze wody (średnio ok. 130-150 m3/h) są olbrzymim wydatkiem. Dodatkowo koszta te generują znacznie duże wydatki eksploatacyjne (zmiękczacze nie są w stanie pracować bez użycia chemii - soli). Inwestycja ta z punktu ekonomicznego byłaby olbrzymim obciążeniem dla miasta. 

Jonitowe zmiękczacze jest nieopłacalne przy dużych rozbiorach wody.  Posłużmy się przykładem Janikowa. Jeśli zmiękczymy połowę rozbioru wody tj. ok. 70 m3 /h, to po tym procesie uzyskamy twardość końcowa 13,5 st N. Woda jest nadal twarda, spowolnimy jedynie zakamienianie. 

 

Należy przyjąć, że przy pracy 24 godzinnej taka jednostka zmiękczająca będzie zużywać  ok 50.450 kg soli na miesiąc. Koszt soli przeznaczonej dla serwisu stacji wacha się od 0,75-1,0 zł za kg. Problemem ubocznym zmiękczania jest także zrzut chlorków po regeneracyjnych do kanalizacji, co jest ogromnym utrudnieniem przy technologii fermentacji na oczyszczalniach ścieków. 

Po prawej zdjęcie ze stacji uzdatniania wody PGKiM Janikowo zainstalowany generator z serii IMPULS PRO

Po zapoznaniu się z instalacjami tłoczonymi na stacji uzdatniania wody i zbiornikami retencyjnymi wody  uzdatnionej w Janikowie zaproponowaliśmy rozwiązanie na zabezpieczenia całego miasta inną technologią.

 Na wodzie uzdatnionej, na rurociągach tłocznych za zestawami pompowymi zostały zainstalowane generatory impulsowe firmy Impuls Tech zgodnie ze średnicami i przepływem wody. Doboru i montażu całej technologii dla miasta Janikowo dokonała firma Wigo Gąsiorowski z Wrocławia.

 

Tak przygotowana woda jest tłoczona do odbiorców w całym mieście. Wzmocnienie technologii wytworzonego monokryształu następuje na obiegach ciepłej wody użytkowej już w poszczególnych budynkach za pompami wody ciepłej. Dotyczy to tylko budynków gdzie gmina dostarcza ciepłą wodę użytkową. 

Po prawej zdjęcie z przepompowni wody uzdatnionej Janikowo zdjęcie generatora IMPULS PRO 

Efekt jest zauważalny przez mieszkańców już po paru dniach. Telefony przestają dzwonić, a pion techniczny nadzoruje instalacje, które są zakamienione. Należy tu wspomnieć, że generatory firmy Impuls Tech oddziałują na surowa wodę w mgnieniu oka zmieniają Ca(HCO3)2 na CaCO3

Ponadto mają ciągły wpływ na zakamienioną instalację powoli ją oczyszczając. 

 


Niektóre korzyści wynikające z używania generatorów impulsowych:

 

zabezpieczenie drogich rurociągów tłocznych wodociągowych

• wymienniki ciepła zabezpieczone przed twardym osadem - kamieniem kotłowym 

• pozbycie się problemów wynikających z twardej wody dla zakładów produkcyjnych 

• zabezpieczenie kotłów przepływowych w budynkach wielorodzinnych, brak przyrostu kamienia 

• zmniejszone użycie detergentów w całym mieście - około 40% 

• oszczędności dla oczyszczalni ścieków wynikające z mniejszego użycia detergentów 

• obniżenie kosztów napraw sprzętu AGD 

• obniżone koszty za ciepło wysokiego parametru - 1 mm kamienia na wymiennikach to większe zapotrzebowanie na ciepło grzewcze około 30-50%

• zabezpieczenie wszystkich instalacji wykonanych ze stali czarnej i kolorowej (wytwarza się warstwa ochronna, która blokuje korozje)

• koszty eksploatacyjne, zapotrzebowanie na energię ok 700-800 zł w skali roku.       Przepompownia wody Uzdatnionej Ludzisko.

 

Technologia impulsowego uzdatniania wody jest rozwiązaniem niedrogim, tanim w eksploatacji i przede wszystkim zapewniającym skuteczną ochronę przed twardą wodą, z której wytwarza się kamień kotłowy.

Jeżeli masz twardą wodę w gminie a chciałbyś rozwiązać temat globalnie zaproś nas zrobimy wycenę na całe miasto lub wioskę. Obecnie na rynku nie ma tańszego rozwiązania pod względem ochrony instalacji wodnych. 

Więcej informacji:

Odwiedź nasz salon przy ul. Nowowiejskiej 71/1A we Wrocławiu, zadzwoń lub napisz. 

Kontakt:
e-mail:                            dawid@wigo.pl      adrian@wigo.pl
telefon:                            669-061-616          535-202-101


Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej