Filtry basenowe z dnem grzybkowym a bakterie - gdzie znajduje sie siedlisko bakterii

Dodano 25-04-2016 przez Jacek Gąsiorowski

Rozporządzenie dotyczące stosowanych filtrów na basenach publicznych jednoznacznie określa, że filtry powinny być montowane z dnem dyszowym (grzybki na płycie dennej przykręcane). Czy takie rozwiązanie konstrukcyjne nie jest siedliskiem bakterii? 

Które systemy są lepsze w eksploatacji i mniej narażone na ciągły rozwój bakterii?

W poniższym artykule pokażemy Państwu gdzie rozwijają się bakterie w filtrach basenowych na obiektach publicznych.


 

Podczas eksploatacji basenu jednym z najważniejszych urządzeń technicznych są filtry basenowe, które to przy sprawnej eksploatacji odpowiedzialne są za czystość wody. 

Niestety są też one siedliskiem bakteriologicznym. Opisany przykład pokazuje że pomimo normy, którą ktoś ustalił i nie wiadomo dlaczego filtry z dnem grzybkowym są większym siedliskiem bakterii niż filtry z dystrybutorem kolektorowym. Dlaczego tak się dzieje? 

Filtr z dnem grzybkowym posiada równomiernie ułożenie dysz - grzybków blokujących przedostanie się drobnych frakcji złoża filtrującego do wody basenowej. Kiedy powstanie różnica ciśnień na wejściu i wyjściu zgodnie z instrukcją eksploatacji należy wykonać płukanie wsteczne, aby z masy złoża filtrującego wyrzucić do kanalizacji cały zebrany sedyment z wody basenowej. Ogólnie mówiąc jest to siedlisko bakterii, olei, łój skórny, ślina, grzyby, wirusy, tłuszcze, pot i wiele innych związków organicznych z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia. 

 

Opomiarowanie dozowania chloru odbywa się po odczycie zadanych wartości za filtrem basenowym, gdzie woda kierowana jest do niecki. Dlatego też dawka chloru jest dozowana przed filtrem, aby na basen woda płynęła bezpieczna zgodnie z normą. To tak po krótce. 

A teraz zatrzymamy się na samym filtrze, nie przekazujemy wiedzy teoretycznej, ale praktyczną, którą zdobywamy na obiektach publicznych gdzie zawsze jest największe obciążenie jednostek filtrujących i można zawsze czegoś ciekawego się dowiedzieć i nauczyć.

Gdzie znajduje się największe zagrożenie rozmnażaniem się bakterii? wszędzie tam gdzie są martwe strefy. 

Pokażemy że filtry z dnem dyszowym posiadają wiele takich miejsc gdzie woda pomimo dużych przepływów w ogóle nie krąży. 

Miejsca rozmnażania się bakterii to przejścia pomiędzy płytą denną a mocowaniem grzybków.

Wykonaliśmy testy a mianowicie przez tydzień dozowany był chlor przed filtrem w granicach ok 1,0 mg/L, przed tym wykonaliśmy dezynfekcje szokową, myślę że powaliła by słonia :). 

Przed testem wiedzieliśmy że będziemy wymieniać złoże i dysze ponieważ do niecki basenowej przedostawał się piasek. 

Prace na otwartym filtrze.

Po opróżnieniu filtra ze złoża całe dno dyszowe zostało oczyszczone.  W grzybkach separujących piasek filtracyjny można zauważyć szczeliny na 4-8 mm(norma 0,5 mm), to właśnie miejsca w których przedostawał się piasek kwarcowy wprost do basenu. 

Filtr o którym piszemy to średnica 1400 mm ( nie podajemy marki producenta aby nie robić anty reklamy) w wewnątrz na dennicy znajduje się 108 grzybków. Przy demontażu grzybków roznosił się w powietrzu fetor jedno wielkie zagniwające świństwo.


Martwa strefa jest pomiędzy grzybkiem a tuleją mocującą, a druga jest między dnem dyszowym a tuleją w centralnym otworze mocowania klina tulei. 

Patrz zdjęcia

  

Przekonani byliśmy, że po tak obfitej mocnej dezynfekcji filtr będzie czysty i bez śladu biofilmu. 

Doświadczenie kolejny raz pokazuje że filtry z centralną rurą (gwiazdą ) są o wiele lepsze i bezpieczniejsze niż dno z osadzonymi grzybkami filtracyjnymi.

Nasuwa się pytanie, czy projektanci nie znają problemów wynikających z tego typu filtrami? Wynika z tego, że nie znają, to jest punkt gdzie praktyka przeciwstawia się teorii. Ustawa mówiąca o normie filtrów dla basenów publicznych z dnem grzybkowym powinna zostać jak najszybciej poprawiona przez wzgląd na zabezpieczenie wody w pływalniach publicznych. A ciekawe jest też to że dystrybutory w układzie gwiazdy są trwalsze, tańsze i podczas przepływu w obu kierunkach omiatają wewnątrz cały filtr przepływającą wodą nie pozostawiając martwych stref.  I jeszcze jedno im więcej bakterii, tym większe zużycie chloru. Ilość przedozowanego chloru przekłada się na większą ilość chloru związanego i kółko się zamyka. 

 

  Najlepsze porównanie mieliśmy na tym samym obiekcie ponieważ były zastosowane dwa rozwiązania. W filtrze z dystrybutorem dolnym typu gwiazda zero biofilmu wręcz można powiedzieć czysty jak łza. Jedynie co to gwiazda do wymiany ponieważ została rozkalibrowana. Szczeliny na grzybkach jak i dystrybutorze gwiazda powinny mieć ok 0,5 mm.  Piaskowanie szczelin w koszach jest efektem źle dobranej wielkości ziaren (złoża w filtrze). Grzybek ma być zaklinowany grubszą frakcją piasku kwarcowego, ale musi być jednolity. Warstwy muszą być tak zasypane aby do grzybków filtracyjnych nie przedostawał się najdrobniejszy piasek kwarcowy. Niestety za dobrej jakości piasek trzeba zapłacić, a firmy zlecające wymianę piasku wybierają oferty najtańsze więc dostają piaski rzeczne kopane lub inne z dużą różnicą gradacji, które kosztują bardzo tanio. I tu na początku mamy 2 osoby zadowolone odbiorce bo tanio wykonał usługę i dostawcę bo dobrze zarobił. Ale efekty są marne. Proszę pamiętać że masa złoża jednolita, która jest usypana na wysokość ok 0,9 - 1,2 m daje oczekiwany efekt. Piaski kwarcowe powinny posiadać atest PZH do wody pitnej i nie mogą być suszone ogniowo z palników olejowych.   

   

Rozwiązania dla filtrów z dnem grzybkowym i dystrybutorem w układzie gwiazdy:

1. Jeżeli widzisz że w basenie pokazał się piasek to znaczy że dysze zostały wypiaskowane jak na zdjęciu po prawej stronie.
    Należy je wymienić.

    Pamiętaj do filtrów które pracują przeszło 5 lat zestawy wymienne grzybków nie leżą na półce okres oczekiwania jest dość długi.
    Do wyceny grzybków potrzebujemy nr. z nalepki na filtrze. 

2. Zmień złoże piaskowe na TURBIDEX efekty zobaczysz już po dobie. Woda będzie tak czysta jakiej nigdy nie widziałeś na tym basenie. Złoże płukane jest bez wspomagania powietrza. Film 

3. Zredukuj chloraminy na lampach UV i włącz skuteczną fizyczną metodę dezynfekcji.

4. Załóż generator IMPULS do przetwarzania wodorowęglanu w monokryształ, który zaoszczędzi Ci dużo pieniędzy na chemii. Przy generatorze impulsowym zawsze będziesz utrzymywał 100% sprawności  wymienników ciepła ponieważ utworzony zarodek monokryształu CaCO3 nie będzie tworzył kamienia na wymienniku. Efekt też zobaczysz na brzegu basenu i w miejscach w których osadzał się wytrącony kamień z twardej wody. 

 

W wyżej wymienionym przykładzie zmieniliśmy technologię ze złoża piaskowego na TURBIDEX. 

Złoże piaskowe zostało wymienione na nowoczesną masę filtrującą TURBIDEX klarowność wody lepsza niż dostarczana z wodociągu. 

Walory złoża TURBIDEX same oszczędności link. 

 

Wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce do układów basenowych filtrację na złożu TURBIDEX USA, które w stosunku do złoża piaskowego filtruje na poziomie 3~5 mikron (piaski kwarcowe 25~35 mikron) oko ludzkie widzi zanieczyszczenia w wodzie powyżej 25 mikron.

Skontaktuj się z nami dobierzemy dysze filtracyjne(grzybki):

Kontakt do naszych specjalistów:

e-mail:           adrian@wigo.pl             wigo@wigo.pl

telefon:          535-202-101                 669-061-616



Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej