Dysze filtracyjne grzybki do filtrów basenowych, odżelaziających, zmiękczających, filtrów węglowych

Dodano 14-06-2019 przez Jacek Gąsiorowski

Dysze do filtrów ciśnieniowych, otwartych w technologiach uzdatniania wody i cieczy.

 

Ważnym aspektem w dobrze działającej filtracji we wszelkiego rodzaju filtracji jest dysza filtracyjna.

Dlaczego jest to takie ważne?

 

Dysze filtracyjne czy też potocznie nazywane grzybki filtracyjne są bardzo ważnym elementem składowym całej stacji uzdatniania wody. Do każdego rodzaju stacji dobiera się inne grzybki tak, aby spełniały one odpowiedni parametry przepływu. Dysze maja też zadanie przy płukaniu wstecznym równomierne rozprowadzenie wody po całej średnicy zbiornika. A przy pracy on line podtrzymywały warstwę spodnią gravelu oraz całą masę medium filtrującego.

 

Przepływy dla danych dysz są bardzo istotne ponieważ ich suma zainstalowana na danej dennicy przyczynia się podczas płukania wstecznego do dobrze funkcjonujących filtrów, jeżeli chodzi o żywotność złóż. 

 

Podczas kiedy źle dobierzemy dysze po paru lub parunastu miesiąca zaczynają się problemy ze źle dopłukanym złożem.

 

Jeżeli dodamy do tego np. w filtrach basenowych wyższą temperaturę wody, twardość wody i różnicę ciśnień tworzą się tzw. korytarze potocznie nazywane w branży wodziarskiej ścieżkowaniem. Gdy złoże nie jest dobrze dopłukiwane to każdy szuka problemu w technologii a najczęstszym problemem jest źle dopłukane złoże. 

Jest to ciężko ocenić ponieważ nikt tego nie widzi na zewnątrz ponieważ wszystko odbywa się wewnątrz w filtrze pod masą złoża. Mamy doświadczenie z różnego rodzaju filtrami w stacjach gminnych czy basenowych w których przeprowadzaliśmy inspekcję i poznaliśmy zagadnienia ukryte podczas serwisu.

 

Wielokrotnie po wysypaniu złoża mamy doczynienia z jedną wielką zbryloną masą filtracyjną na poziomie dennicy. Woda kiedy nie ma odpowiedniego przepływu podczas płukania wstecznego drąży sobie kanały przepływowe. W takiej sytuacji filtracja przestaje działać i niestety trzeba liczyć się z wymienianą złoża, a niejednokrotnie podmienić dysze filtracyjne dla określonego przepływu. 

 

Na 1 m2 powierzchni dennicy powinno być osadzonych grzybków minimum 52 szt. Jest to ważne przy wstecznym płukaniu złoża. Jeżeli złoże podczas pracy w cyklach płukania nie ma odpowiedniej ilości wody i prędkości przepływu filtry zostaną po pewnym czasie zaczopowane i przestaną funkcjonować prawidłowo. 

 

Uwaga! 

Przy masie nasypowej złóż kwarcowych czy też katalitycznych prędkość przepływu przy wstecznym płukaniu(regeneracji) powinien wynosić dwukrotność zaprojektowanej stacji. 

Przykład stacja nominalnie jest zaprojektowana na 30  m3/h dla płukania wstecznego powinno być ok 60 m3/h(czas płukania 3~15 minut) przy zachowaniu tych proporcji złoże zawsze będzie bardzo dobrze dopłukane i będzie służyło wiele lat. 

 

W zależności od filtracji jaką mamy w technologii stosujemy różna dysze:

 

 

  • Dla węgla aktywnego stosuje się dysze ze szczeliną 0,5 mm
  • Dla jonitów stosujemy dysze o nominale 0,2 mm 
  • Dla złóż odżelaziających, gdzie masa filtracyjna na litr złoża wynosi 1,5 kg ~ 1,8 kg stosujemy dysze ze szczeliną 0,5 mm

Służymy doborem dysz filtracyjnych dla każdej branży w której w zbiornikach zamkniętych czy też otwartych stosuje się dysze do filtracji wód pitnych jak i technologicznych.

Posiadamy też grzybki filtracyjne do gorącej wody o różnych nominałach średnic otworów jak i szczelin. Dostarczamy różnego rodzaju głowice zraszające, myjące, nawadniające. Zobacz na zdjęciach poniżej może znajdziesz coś co Cię zainteresuje.



Jeżeli interesuje Cię oferta na dane dyszę przygotuj zapytanie w którym opisz:

 

Jaka jest średnica otworu w dennicy 

Grubość dennicy w której ma być zainstalowana dysza

Jakiego rodzaju jest filtracja np: odżelazianie, filtracja węglowa, zmiękczanie wody itp 

Jeżeli jest filtr otwarty to dobrze jest wysłać zdjęcie poglądowe 

 

Kontakt na osobę zajmującą się u nas doborem dysz:

     mail: adrian@wigo.pl      jacek@wigo.pl
telefon:  669-061-616          601-724-015


Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej