Czym możesz zarazić się na basenie?

Dodano 31-01-2012 przez Jacek Gąsiorowski

Szacuje się, że w przeciętnym basenie pływa ponad 30 różnych drobnoustrojów, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, szczególnie ze strony układu moczowo - płciowego, skóry i przewodu pokarmowego. Woda zanieczyszczona jest również potem, moczem, śliną, martwym naskórkiem, a nawet fekaliami. Intensywny zapach chloru nie zawsze jest wyznacznikiem czystej wody w basenie.

Kandydoza pochwy
Pierwszą chorobą, jaka przychodzi na myśl większości z nas, kiedy myślimy o basenie, jest grzybica stóp. Okazuje się, że dermatofity atakują nie tylko chronione przez klapki stopy, ale również żeńskie narządy płciowe. Na grzybice sromu i pochwy narażone są szczególnie te panie, które zaniedbują higienę intymną, używają wspólnych ręczników, często korzystają z basenów i publicznych toalet. Kandydoza pochwy objawia się silnym świądem i pieczeniem, nieraz bólem okolic intymnych. Charakterystyczne są również serowate upławy z pochwy.

Grzybica stóp
Chodzenie boso w miejscach publicznych, takich jak basen, sauna czy siłownia ułatwia grzybom atak na nasze stopy. Dermatofity najczęściej atakują paznokcie i wilgotne okolice między palcami. Grzybica objawia się świądem i zaczerwienieniem. Skóra stóp może ulegać zwiększonemu rogowaceniu, a zajęte paznokcie stają się żółtawe, matowe i kruche. Leczenie każdego rodzaju grzybicy jest długie i uciążliwe. Tylko dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich gwarantuje wyleczenie choroby.

Bakteryjne zakażenie pochwy
Waginoza bakteryjna objawia się podobnie jak grzybica - świądem i pieczeniem, dodatkowo towarzyszą jej upławy o charakterystycznym, rybim zapachu. U wielu kobiet może ona przebiegać całkowicie bezobjawowo, co jest szczególnie groźne dla ciężarnych, gdyż niektóre infekcje mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, odejścia wód płodowych, infekcji wewnątrzmacicznych, a nawet poronień.

Rzęsistkowica
Rzęsistkowica to kobieca choroba wywoływana przez pasożyta Trichomonas vaginalis. Rzęsistek umiejscawia się w narządach rodnych kobiety lub atakuje układ moczowy, usadawiając się w pęcherzu moczowym. Do zakażenia dochodzi drogą płciową lub przez zanieczyszczoną pasożytem wodę. Po około 2-3 tygodniach od zakażenia kobiecie zaczynają dokuczać szarawe upławy, świąd i ból podczas stosunku płciowego lub podczas oddawania moczu.

Chlamydioza
Chlamydioza to infekcja, która należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Można się nią również zarazić w dużych pływalniach z zanieczyszczoną wodą. Dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Drobnoustrój atakuje układ moczowo - płciowy. U kobiet prowadzi do zapalenia przydatków, a u mężczyzn do zapalenia najądrzy. Większość osób o zakażeniu dowiaduje się w momencie wystąpienia powikłań, jakimi może okazać się poronienie czy bezpłodność. Chlamydia jest też bardzo niebezpieczna dla płodu. Do zakażenia dochodzi często w momencie porodu.


Owsica
Kąpiąc się w basenie ryzykujemy również zakażenie owsikami. Szczególnie narażone na owsicę są małe dzieci. Owsiki pasożytują w jelicie grubym i końcowym odcinku jelita cienkiego. Dorosłe osobniki wydostają się wraz z kałem na zewnątrz. Samice wydzielają drażniącą ciecz w okolicy odbytu – to właśnie ona odpowiedzialna jest za odczuwanie silnego świądu. Drapanie z kolei prowadzi do przeniesienia jaj (zdolnych do zakażenia) na ręce, a następnie prosto do jamy ustnej.

Brodawczaki stóp
Wirus brodawczaka ludzkiego, w zależności od typu i miejsca infekcji, może wywoływać wiele różnych schorzeń w obrębie skóry i błon śluzowych - zarówno jamy ustnej, jak i narządów płciowych. Na basenie najczęściej dochodzi do zainfekowania stóp i wystąpienia na nich tzw. kurzajek. Młode kurzajki są niemal niewidoczne i bardzo łatwo przenoszą się przez dotyk. W miarę upływu czasu rozrastają się, osiągając nawet 2 – 3 cm średnicy.

Zatrucia pokarmowe
Na basenie bardzo łatwo jest zarazić się jedną z bakterii lub wirusów wywołujących zakażenia pokarmowe. Do takich drobnoustrojów należy Escherichia coli, bytująca w końcowym odcinku jelita grubego człowieka. Do wody trafia z kałem i wydzielinami. Zakażenie objawia się silną biegunką i bólami brzucha. Na basenie i w innych miejscach publicznych może również dojść do zakażenia rotawirusem, który powoduje silne wymioty i biegunkę, prowadzące do niebezpiecznego, szczególnie dla dzieci i osób starszych, odwodnienia.

Tekst: UD/ESE/


Jak przeciwdziałać problemom występowania wirusom i bakteriom na obiektach publicznych basenowych.
WG-UV public urządzenia wykorzystują promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 254 nm, które uszkadzają DNA  bakterii lub wirusa, brak oddziaływania na ludzki organizm.

Czytaj info na temat dezynfekcji na lampach UV link


 

Jeżeli jesteś za technologią która nie zanieczyszcza środowiska pod względem zasolenia wody, jest ekologiczna, może zastąpić stacje zmiękczania w 100% bez chemii i nie generuje chlorków. Zobacz nową technologię. Nazwali mnie IMPULS dlaczego musisz poczytać.

Standardowa stacja zmiękczania potrzebuje odpływu popłuczyn z regeneracji soli pastylkowej i zawsze wpływa na koszty oczyszczalni ścieków, to urządzenie generuje koszty eksploatacji ok 15~ 60 zł rocznie w zależności od modelu. Efekt końcowy jest jak po stacji zmiękczania wody.

 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji napisz zapytanie na maila biuro@wigo.pl lub dzwoń 785 108 100 

Komentarze

  1. Candie napisał(a):
    31-05-2016

    Bonjour,Merci pour votre post. Effectivement, la baisse du seuil à 0,6 v/m n’est pas encore adopté. Des pétitions et des courriers ont circulé sur internet pour alerter les pouvoirs publics. Il faut espérer que cela fonctionnera. Vous pouvez atteindre le seuil de 0,6 v/m avec notre étui (voir l’article sur l&Ãiuqo;r©msssion c’est au programme).Pour la protection des enfants et adolescents, nous espérons que le plus de parents possibles sont informés. A quand des informations de bonne utilisation du portable dans les publicités ?

Dodaj komentarz

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej