Cała Prawda o Wodzie z Osmozy Odwróconej

Dodano 30-06-2011 przez System

W związku z dużą ilością pytań odnośnie wody z odwróconej osmozy, czy jest zdrowa opublikowaliśmy zebrane informacje i chcielibyśmy dla osób zainteresowanych tym tematem przedstawić odpowiedzi.

 

 


 


Odwrócona Osmoza System Wody Pitnej XXI wieku    

 

Odwrócona osmoza to rewolucyjna technologia uzdatniania wody, która została opracowana w późnych latach 50-tych jako metoda odsalania wody morskiej. Znana również jako ultrafiltracja, odwrócona osmoza jest procesem, w którym cząsteczki wody przeciskane są przez półprzepuszczalną membranę o oczkach wielkości 0,0001-6 mikrona z wykorzystaniem ciśnienia wody wodociągowej. Membrana pozwala jedynie mikroskopijnej cząsteczce wody przechodzić przez sito molekularne, filtrowane jest prawie wszystko, w tym 90-99% wszystkich zanieczyszczeń które znajdują się w wodzie. W dobie obecnej technologia ta zyskała należny jej status najbardziej wygodnego i dokładnego sposobu separacji zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Jest używana przez wiele rozlewni wód i rozpowszechniona w wielu gałęziach przemysłu, które wymagają bardzo czystej wody do procesu produkcji. Odwrócona osmoza ma również swój udział w sektorze mieszkaniowym i stała się popularna jako system filtracji wody dla wielu gospodarstw domowych. Dzięki swej prostocie i skuteczności uzyskała miano najlepszej filtracji na świecie. Liczba zadowolonych użytkowników stale rośnie.

Istnieją pewni konkurenci na rynku filtracji wody(butelkowanej), którzy są przeciwni(wiadomo dlaczego) stosowaniu odwróconej osmozy do wody pitnej. W związku z tym rozprzestrzeniło się wiele plotek i mitów na jej temat w nadziei na zdyskredytowanie technologii. Oto kilka z nich.

 


Poniżej wyjaśniamy stanowisko w sprawie osmozy


 


Mit nr 1 - Odwrócona osmoza, woda czysta jest niezdrowa do picia.

  Fakt: Woda z osmozy jest bardzo czysta i zdrowa do picia.  

Krytycy twierdzą, że woda z odwróconej osmozy (w skrócie RO – reverse osmosis) jest sztuczna, niezdrowa i powinna być używana tylko do zastosowań przemysłowych, a nie do spożycia przez ludzi. Uważają, że tak idealnie czysta woda jak ta z RO nie występuje na Ziemi, a przy tym sugerują które wody są dobre. 


Jednak tego typu woda istnieje, nazywa się deszcz. Woda deszczowa jest to woda, która została pozbawiona wszelkich minerałów i często jest jednym z najczystszych i najstarszych wód na Ziemi. Ludzie piją wodę deszczową od tysięcy lat bez żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Dopiero niedawno woda deszczowa została zanieczyszczona przez przemysłową działalność człowieka (zanieczyszczenie atmosfery). W przypadku braku metali ciężkich lub spowodowanego przez człowieka zanieczyszczenia powietrza, woda deszczowa może być bardzo czysta i zdatna do picia. Podczas gdy woda deszczowa może wchłonąć i „zgarnąć” niektóre substancje mieszczące się w atmosferze, nie będą to na pewno składniki mineralne. 

Zatem ludzie pili wodę wolną od minerałów od tysięcy lat, co jest normalne biorąc pod uwagę, że nie ma nic bardziej naturalnego niż życiodajny deszcz. 

Z badań naukowych, które zostały wykonane w ciągu ostatnich 40 lat na odwróconej osmozie, nikt nigdy nie udokumentował żadnych negatywnych skutków dla zdrowia ludzi, którzy pili wodę z RO. W rzeczywistości, technologia ta była w przeszłości intensywnie testowana przez armię amerykańską i została zaakceptowana. Obecnie jest na bieżąco wykorzystywana przez wojsko jako - niejednokrotnie jedyne - źródło wody pitnej. 

 

 

 


Mit nr 2 – filtracja metodą odwróconej osmozy usuwa zdrowe składniki mineralne z wody.
Fakt: filtr odwróconej osmozy usuwa nieorganiczne, niezdrowe składniki mineralne z wody.

Systemy RO usuwają minerały z wody z kranu. Jednakże my, ludzie większość naszego zapotrzebowania na minerały otrzymujemy z żywności którą jemy, a nie z wody pitnej. Na przykład, 1 szklanka soku pomarańczowego ma taką samą ilość składników mineralnych jak 110 litrów wody z kranu. Analogicznie 1 tabletka zawierająca witaminy (ogólnodostępne suplementy diety) dostarczy Twojemu organizmowi więcej minerałów niż miesiąc picia wody z kranu. Woda z kranu zawiera tylko nieorganiczne składniki mineralne, które nie mogą być odpowiednio przyswajane przez nasz organizm. Ludzie potrzebują organicznych składników mineralnych, które pochodzą tylko z organizmów żywych jak rośliny i warzywa i są łatwo przyswajalne przez nasz system. Według WQA (Water Quality Association) i WHO (World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia) większość naszych minerałów otrzymujemy z żywności, nie zaś z wody pitnej. 


 

Nieorganiczne minerały występujące w wodzie niosą niewiele korzyści dla organizmu lub wcale. W rzeczywistości mogą być bardzo złe dla naszego zdrowia. Szacuje się, że statystyczny człowiek w ciągu 70 lat życia i picia wody z kranu lub mineralnej spożyje około 100 do 150 kilogramów skał, których organizm nie może wykorzystać. Większość tych mikroskopijnych minerałów skalnych zostaje na bieżąco wyeliminowana z naszego ciała, niektóre jednak odkładają się i kumulują w naszych tkankach które stają się toksyczne. Głównym winowajcą są sole wapnia i z czasem mogą one powodować powstawanie kamieni żółciowych , kamieni w nerkach , zwapnienie kości, zapalenie stawów, artretyzm, stwardnienie i blokowanie tętnic (miażdżyca). Z kolei obecność soli metali ciężkich (niektóre są radioaktywne!) jest wysoce prawdopodobną przyczyną innych chorób degeneracyjnych, wliczając jaskrę, zaćmę, utratę słuchu, rozedmę płuc, cukrzycę, otyłość oraz nowotwory. Minerały te, występujące zwłaszcza w "twardych" wodach wodociągowych są słabo wchłaniane bądź odrzucane przez komórki naszych tkanek i jeśli nie zostają w pełni wydalone ich obecność może spowodować niedrożność tętnic i inne wewnętrzne zaburzenia. (Dennison 1993, Muehling 1994, Banik 1989) 

System odwróconej osmozy w prosty sposób dostarcza najczystszą wodę pitną na rynku. A co z wodą destylowaną? Systemy destylacji mają porównywalną skuteczność usuwania zanieczyszczeń, jednak wiele syntetycznych środków chemicznych, takich jak herbicydy, pestycydy i związki chloru cechuje temperatura wrzenia niższa niż wody. Te chemikalia również odparowują i mogą być przeniesione do zasobnika wody czystej, co w rzeczywistości skutkuje jeszcze większym skoncentrowaniem się tych szczególnych środków chemicznych w zgromadzonym destylacie. Ponadto systemy destylacji wody wymagają wysokich nakładów energii do działania, a sam proces przebiega bardzo powoli. 

 

Odwrócona osmoza jest jedynym systemem oczyszczania, który może usunąć większość niebezpiecznych farmaceutyków, leków a nawet narkotyków występujących w wodach pitnych. According to AP news reports provided by this USA Today article & Fox News report - "Reverse Osmosis removes virtually all pharmaceutical contaminants".  Według sprawozdań American Press News Reports określonych w niniejszym artykule oraz zamieszczonych w USA Today i Fox News report - "Odwrócona osmoza usuwa praktycznie wszystkie zanieczyszczenia farmaceutyczne". Odwrócona osmoza usuwa wiele zanieczyszczeń, którym nie podołają standardowe filtry kuchenne i węglowe, w tym wirusy, bakterie, pestycydy, arsen, fluor, narkotyki, bakterie z grupy cryptosporidium, rtęć, azotany, mikroorganizmy, metale ciężkie, materiały radioaktywne i wiele innych. Tak więc brak minerałów w wodzie nie powinien spędzać Ci snu z powiek.
Rosnąca liczba substancji chemicznych, leków i rakotwórczych / radioaktywnych minerałów potencjalnie znajdujących się w wodzie z kranu - TAK! 

 


 

 


 

Mit 3 – Woda z odwróconej osmozy wymywa minerały z organizmu.
Fakt: Woda z odwróconej osmozy nie może wypłukać minerałów z ludzkiego ciała. 

 

Woda jest nazywana uniwersalnym rozpuszczalnikiem, który zawsze "chce" rozpuścić w sobie wszelkie substancje. Im czystsza jest woda, tym bardziej agresywnie „atakuje” to co może rozpuścić.

To nie przeszkadza ludzkiemu organizmowi ze względu na zdolność homeostazy, czyli utrzymywania stałych parametrów systemu fizjologicznego za pomocą śliny, płynów żołądka, itp., w celu wyrównania się ilości i stężeń poszczególnych płynów występujących w ciele.

       Od lat 70-tych technologię odwróconej osmozy naukowo przetestowano pod każdym względem. Nigdy nie udokumentowano żadnych dowodów na to, że woda z odwróconej osmozy może pozbawić ludzkie ciało minerałów. Według raportu Water Quality Association z 1993 roku US Navy (Amerykańska Marynarka Wojenna) od ponad 40 lat używa wody o współczynniku TDS (Total Dissolved Solids – całkowite zasolenie wody) mniejszym niż 3 ppm (parts per milion – 1 ppm = 1mg/l).

W tym samym sprawozdaniu czytamy, że personel polowy amerykańskich sił zbrojnych pije wodę z odwróconej osmozy na codzień. Na początku lipca 2008, Brighton Standard Blade, gazeta stanu Colorado na wniosek swoich czytelników skontaktowała się z EPA (Environmental Protection Agency) w celu sprawdzenia, czy woda z RO wymywa minerały.

Rzeczniczka EPA stwierdza, że ich organizacja nie popiera tego wymysłu. WQA w swoim raporcie z 1993 roku dotyczącym spożycia wody o niskim współczynniku TDS (tytuł oryg. „Consumption of Low TDS Water”) także odrzuca pomysł jakoby woda RO miała wypłukiwać minerały. Ich szeroko zakrojone badania i wynikające z nich przedstawione dowody wskazują, że woda o niskiej ilości substancji rozpuszczonych (TDS), jak woda destylowana czy z odwróconej osmozy nie ma złego wpływu na ludzi.

Water Technology Magazine również nie zgadza się z tym mitem podając listę źródeł, które rozwiewają fałszywą propagandę dotyczącą wody. Woda z odwróconej osmozy jest bardzo czysta, a jej czystość w istocie przyczynia się do poprawy absorpcji wszystkich składników pokarmowych w tym dobrych organicznych minerałów.

Zaprzestanie spożycia złych nieorganicznych minerałów (skał) oznacza, że organizm nie będzie już obciążony i zmuszony do przyjęcia czegoś, czego w ogóle przyjmować nie powinien. Picie wody zawierającej ciężkie, nieorganiczne minerały przypomina zebranie przypadkowych kamyków z ogródka i wrzucenie ich do rosołu.

Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre nieorganiczne minerały są radioaktywne a inne toksyczne - grasz w rosyjską ruletkę z Twoim zdrowiem!

 


Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Pij najczystszą wodę jaką można znależć ! 


Mit 4 – Filtracja metodą odwróconej osmozy wytwarza bardzo kwaśną wodę o niskim pH
Fakt: Proces odwróconej osmozy ma niewielki wpływ na wartość pH wody.

Uzdatnianie metodą odwróconej osmozy może, ale nie musi obniżać wartość pH, kiedy usuwa nieorganiczne minerały z wody z kranu. pH wody nie jest jednostajne i może się stale zmieniać zależnie od wielu czynników, które mogą być mierzone jedynie przez specjalistów.

Prawdą jest, że poziom pH wody zmienia się automatycznie, gdy jest spożywana i wchodzi w kontakt z żywnością znajdującą się w żołądku. Nawet na czczo, Twój kwas żołądkowy ze swoim pH równym 2 jest kilkakrotnie bardziej kwaśny niż woda z RO (pH 6-8). 

 


Ludzkie ciało stale reguluje pH dążąc do równowagi elektrolitycznej w organizmie.


Dlatego w normalnych warunkach będzie zawsze starać się utrzymywać neutralny poziom 7,4 pH. Nawet jedzenie bardzo kwaśnych produktów żywnościowych (bardzo niskie pH), zmienia pH w organizmie w małym stopniu i na krótki czas. Zdrowe ciało jest bardzo silne i będzie przywracać homeostazę pH dość szybko i łatwo. Standardowe napoje i napoje dla sportowców mają zazwyczaj pH na poziomie 2,5, sok pomarańczowy posiada 3 pH, kawa ma poziom pH równy 4, a pijemy te napoje cały czas bez problemów. Dopóki korzystasz z dobrze zrównoważonej diety, która zawiera warzywa i owoce, możesz pić co chcesz i ile chcesz nie martwiąc się o pH w swoim organizmie. 

 


Mit 5 – System odwróconej osmozy marnuje dużo wody.
Fakt: Odwrócona osmoza zużywa wodę do zapewnienia wysokiej jakości i trwałości.


Na każdy litr czystej wody wytwarzanej przez system RO, przypada średnio 4 litry wody brudnej, która jest odprowadzana do kanalizacji. Ten odrzut wody jest stale wykorzystywany przez system do spłukiwania membrany i pozwala na efektywną pracę filtra przez wiele lat.

Pamiętaj, system RO oczyszcza wodę i usuwa z niej tysiące niezdrowych zanieczyszczeń - żaden inny filtr tego nie potrafi. Dobowy odrzut wody z systemu odwróconej osmozy to równowartość spuszczenia wody w toalecie 3 do 4 razy.

W istocie, więcej wody zużyjesz w ciągu dnia myjąc naczynia lub piorąc ubrania. Prawdopodobnie korzystając z systemu RO Twoje rachunki za wodę wzrosną o jakieś 5 do 8 zł przy spożyciu wody czystej na poziomie 250-300 litrów miesięcznie. Koszt uzyskania litra krystalicznie czystej wody jest więc symboliczny.

Odrzut wody z systemów RO jest w rzeczywistości stosunkowo czysty i niewiele ustępuje wodzie z kranu. Aby jeszcze bardziej zminimalizować koszty może być wykorzystywany do podlewania roślin lub innych zastosowań domowych.

Woda, która spływa do ścieku nie jest stracona i jest poddawana recyklingowi, aby z powrotem trafić do naszych kranów. 

                                                        

Prawda jest taka, że nie ma "nowej" wody na tej planecie. Cała woda na Ziemi to „stara” woda, która jest poddawana recyklingowi w sposób ciągły przez miliony lat. W rzeczywistości pijemy tą samą wodę którą piły dinozaury, oczywiście przetworzoną przez Matkę Naturę.

           


Wniosek

Systemy odwróconej osmozy usuwają tysiące organicznych, nieorganicznych i chemicznych zanieczyszczeń z wody.

Woda jest bardzo smaczna i czysta, chroni Twe zdrowie przed związkami chloru, fluoru, arsenu, a nawet farmaceutyków. Systemy odwróconej osmozy składają się zwykle z 4 do 5 etapów filtracji.

Oprócz membrany RO, posiadają również filtr osadnikowy (sedymentacyjny) i kilka filtrów węglowych. To sprawia, że znacznie lepiej radzą sobie z usunięciem zanieczyszczeń w porównaniu do filtrów montowanych na blatach kuchennych, bateriach czy filtry dzbankowe, które wykorzystują tylko 1 lub 2 etapy filtracji a zazwyczaj są prostymi filtrami węglowymi. Odwrócona osmoza usuwa metale ciężkie, materiały radioaktywne, bakterie, wirusy, fluor, rtęć, arsen, azotany, substancje chemiczne i leki, których standardowe filtry węglowe nie są w stanie zaabsorbować.

System produkuje czystą wodę, która warunkuje doskonałe przyswajanie przez organizm wszystkich składników odżywczych, w tym dobrych organicznych minerałów.

Zaprzestanie spożycia złych nieorganicznych minerałów (skał) spowoduje odciążenie organizmu, przyczyni się do poprawy eliminacji odpadów na poziomie komórkowym i zrównoważy metabolizm naszego ciała.


     
Jak poradzić sobie z twardą wodą w domu proponujemy 2 rozwiązania link poniżej:
Technologia uzdatniania wody nowoczesnym urządzeniem Impulsowym lub Stacja Zmiękczania Wody na Jonitach

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej