Alternatywne Rozwiązanie w Zamian za Stacje Zmiękczania Wody dla Deweloperów, Spółdzielni Mieszkaniowych, Wspólnot, Zarządów Nieruchomości

Dodano 29-03-2015 przez Jacek Gąsiorowski

Jak poprawić jakość wody dla budynków wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Czy można, zabezpieczyć całość instalacji przed kamieniem kotłowym, jak to zrobić niewielkim nakładem finansowym? Pokazało się bardzo ciekawe nowoczesne rozwiązanie, które nie jest drogie w zakupie i eksploatacji. Idealnie pasuje do wielorodzinnych zabudowań, hoteli, budynków wielokondygnacyjnych. Jeżeli zarządzasz nieruchomościami, to rozwiązanie jest idealne dla Ciebie i osób mieszkających w budynku. Przynosi korzyści dla obu stron. 


ZAPRASZAMY DO ARTYKUŁU POD TYTUŁEM 
CZY ZAKUP STACJI ZMIĘKCZANIA DLA WSPÓLNOT, SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH, DEWELOPERÓW JEST OPŁACALNY. 

 

Witam wszystkich czytających ten artykuł chciałbym Państwu przybliżyć problemy wynikające z twardej wody, która daje szerokie pole do działania dostawcą wody bez żadnych konsekwencji. No cóż jest jak jest i nic nie poradzimy na taką wodę jesteśmy skazani. Średnia twardość wody w Polsce, to ok 15-18 st N (1 stopnień niemiecki, to 17,9 mg/l CaCO3). Problem do niedawna twardej wody można było rozwiązać standardowymi stacjami zmiękczania wody, które dla ogółu społeczeństwa nie należy do tanich. Mało tego zakup stacji zmiękczania, to jedno, a druga strona medalu należy o tym pamiętać, że to są urządzenia, które wymagają fachowej obsługi serwisowej oraz ciągłej dostawy soli pastylkowej do regeneracji. Wniosek jest taki nie ma nic za darmo, chcesz mieć miękką wodę musisz inwestować. 

Dziś chciałbym zainteresować Państwa całkiem inną technologią, która to zmienia całkowicie podejście do słowa               ZMIĘKCZONA WODA

Wprowadziliśmy na rynek polski bardzo ciekawe rozwiązanie technologicznie zaawansowane w rozwiązywaniu problemu, jaki przysparza kamień kotłowy nazywany tak przez fachowców(określany mianem twardości wody), ale o tym będziemy pisać w dalszej części artykułu. 

W dużych obiektach, budynkach wielorodzinnych zarządcy przy administrowaniu budynku dostrzegają takie same problemy jak w małych obiektach mieszkaniach  domach, które są wynikiem twardej wody, tylko skala zniszczeń jest dużo większa.

W budynkach, które mają swoje kotłownie do ogrzewania budynku i wody ciepłej, prawie zawsze stosuje się stacje zmiękczania w celu zabezpieczenia tylko zładu wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Stacją zmiękczania zabezpiecza się drobne wycieki, jeżeli następuje na sieci rozszczelnienie. 

Co z wodą ciepłą i zimną otrzymaną z wodociągu, zmiękczać czy nie?

Jak Cię stać, to możesz sobie założyć zmiękczacz i masz temat twardości wody załatwiony ale nie do końca. 

Nikogo nie interesuje, to że twoja pralka, zmywarka i całe AGD będzie się psuło poprzez twarda wodę producenci tylko czekają na wymianę sprzętu na nowy przecież z tego żyją. 

Jak już mamy możliwość zakupu stacji, to pokazuje się inny problem zmiękczacze są gabarytowo duże i w mieszkaniach wielorodzinnych nie ma miejsca na ich montowanie, drugi problem, to zmiękczanie wody ciepłej praktycznie jest nie opłacalne, ponieważ stacje zmiękczania do wody gorącej są bardzo drogie.

Sytuacja wygląda inaczej jak mam swój kocioł w mieszkaniu.

Taka sytuacja technicznie jest bardziej korzystna, ponieważ zmiękczając wodę zimną podgrzewamy już wodę zmiękczoną i mamy temat załatwiony wody ciepłej i zimnej. Oprócz tego, że zainwestowaliśmy w stacje zmiękczania należy pamiętać, że zmiękczacze na jonitach absorbują twardość wody w zamian mamy powiększony chlorek sodu, który nie zawsze jest wskazany dla osób, które stosują diety małosolne, w tym przypadku należy zastosować filtr pod szafkowy w technologii membranowej(odsalanie wody). Nie będę rozwijał też bardzo drażniącego tematu pt „czy woda zasolona jest agresywna dla naszych instalacji” może w przyszłości, to opiszę. 

Od razu dopowiem na często zadawane pytanie przez osoby, które posiadają zmiękczacze wodne regenerowane solą lub są zainteresowane ich zakupem.

Pytanie „ Czy posiadając stacje zmiękczania będą plamy np. na szybie prysznica, woda wydaje się być miękka, ale dalej mam zacieki na szklanych drzwiach od kabiny prysznicowej”.
Odpowiedź, moi mili Państwo, jeżeli H2O odparuje, to pozostaje nam sucha pozostałość i w większości to, co widzicie, to nic innego jak sód, który łatwiej się czyści niż kamień z wody. Coś za coś :)  

Czy istnieje możliwość zainstalowania stacji zmiękczania na cały budynek mieszkalny ?

Tak i nie, temat jest dość złożony zależy od wielu czynników. Zakup to jedno, a obsługa techniczna to drugie. 

Tu zawsze pada pytanie, jak duża jest stacja zmiękczania, czy w danym pomieszczeniu zmieści się gabarytowo, czy potrzebuje odpływu do kanalizacji ? 

Projektanci nigdy nie przewidują miejsca pod stacje uzdatniania wody zasilanych na wejściu do budynków wielorodzinnych.  

Kto będzie dosypywał sól do zbiornika regeneranta ? Czy firma, która nam dostarczyła stacje będzie do dyspozycji 24 h ?
Człowiek szybko się przyzwyczaja do dobrego (miękkiej wody) jak wyskoczy jakaś usterka, to zarządca budynku dostanie mnóstwo telefonów dlaczego nie ma miękkiej wody. Tu trzeba zaznaczyć wyższość STD zmiękczaczy nad innymi technologiami uzdatniania wody, miękką wodę jak masz, to od razu czujesz jej efekt przy myciu np. dłoni. Jak zabraknie soli, aby zregenerować złoże, to zacznie lecieć twarda woda i to też wyczujesz. Nie trzeba do tego żadnych skomplikowanych testów laboratoryjnych, wystarczy wziąć kostkę mydła i od razu wiemy, czy woda jest twarda, czy miękka. Praktycznie każdą stacje zmiękczania można dobrać do twardości i wydajności wody, ale doświadczenie pokazuje nam koszty, o których nigdy sprzedający nie mówią z wiadomych względów. 

Czy standardowe stacje zmiękczania są opłacalne przy dużym zapotrzebowaniu na wodę ?

Z reguły stacje zmiękczania do pracy ciągłej (TWIN ALTERNATING), bo takie powinno się montować do uzdatniania wody dla budownictwa wielorodzinnego (budynki wielokondygnacyjne), gdzie zużycie przykładowo wody dla wszystkich mieszkań jest powyżej 4-5 m3/h w szczycie (pik) jest nie opłacalne.
Dlaczego ?
Przyjmijmy, że na montaż stacji zmiękczania zgodzili się wszyscy lokatorzy co nieraz graniczy z cudem ponieważ jest to droga inwestycja i z reguły nie ma na nią miejsca przy głównym zasilaniu wody. Przykład w budynku jest 15 mieszkań i każde z nich zużywa ok 8 m3/ wody na miesiąc.

Przeliczmy wspólnie koszt eksploatacji, podaje minimalne, które są konieczne do ciągłej eksploatacji stacji zmiękczania. 

Obliczenia zostały skalkulowane przy twardości 20 st N, dla 1 m3 wody zmiękczonej.

1. Podpisanie obsługi serwisowej 24 h, 1300 zł/m ÷ 30 dni ÷ 24 h ÷ 5 m 3/h = 0,36 zł 

    Kwotę powyższą można pominąć, jeżeli ze strony spółdzielni będzie osoba odpowiedzialna za serwis
    (z reguły nigdy do tego nie dochodzi)

2. Woda potrzebna do jednej pełnej regeneracji 250 L koszt 1,09 zł *

3. Odprowadzenia ścieków popłuczyn z jednej regeneracji 250 L koszt 1,22 zł *

3. Sól potrzebna na jedną regenerację stacji zmiękczania, 1,21 zł 

4. Serwis roczny sterownika, wymiana uszczelniaczy 600 zł ÷ 360 dni ÷ 24 h ÷ 5 m 3/h = 0,0138 zł 

Całość dotyczy wyprodukowania 1 m 3 wody miękkiej.  

Suma całkowita kosztów eksploatacyjnych, która powinna być doliczona do rachunku za zimną wodę do każdego zużytego 1 m 3 wody to 3,89 zł

Roczny koszt eksploatacji standardowej stacji zmiękczania dla budynku, w którym jest 15 mieszkań to:
3,89 zł x 8 m3 x 15 mieszkań x 12 miesięcy = 5601 zł 

Powyższe wyliczenie kosztów było minimalne i nie uwzględniały zakupu stacji zmiękczania. 

Dla budynków wielorodzinnych przeliczenia wydajności pikowych czyli w największym szczycie rozbioru wahają się z reguły pomiędzy 8 a 25 m3/h i tak powinno dobierać się stacje zmiękczania (do pojemności jonowymiennej i pikowego przepływu) zasilanie od 2” do 4”. Aby nie psuć Państwu humoru nie podaje ceny zakupu stacji zmiękczania. Wycenę możemy przesłać po zapytaniu ofertowym dla danego obiektu.

* Wyliczenia w oparciu cennik wody i ścieków dla miasta Wrocławia


 

Do czego tak naprawdę potrzebujemy wodę zmiękczoną w budynkach wielorodzinnych?

Zabezpieczenie wymienników ciepła, wody ciepłej użytkowej, całej armatury sanitarnej oraz sprzętu AGD. Zmniejszamy przez, to koszty, które płacimy za energię cieplną do MPEC lub za gaz, jeżeli posiadamy swoja kotłownie.  

Jeżeli po stronie użytkowej wody nie będzie na wymiennikach kamienia kotłowego lokatorzy będą płacić tylko za zużytą energię cieplną.

Wiem że to dla zwykłego zjadacza chleba jest ciężkie do zrozumienia ale wygląda to tak jeżeli po stronie grzewczej będziemy mieli przyrost kamienia to wytworzy się izolator im grubsza warstwa tym więcej ciepła potrzeba by zapewnić stałą cieplną wody użytkowej. I tu jest to czego nie lubimy zwiększone koszty za ciepłą wodę.

Wygada to tak. 

Jeżeli płacisz 100 zł za ciepłą wodę podgrzaną przez MPEC to przy 1,6 mm kamienia koszty wzrosną o 12,5% wydawałoby się że to niewiele ale jak się to pomnoży poprzez np. 266 mieszkań mieszczących się w 10 budynkach(podaje taki przykład ponieważ ostatnio robiłem taki bilans) to robi nam się kwota 3325 zł x 12 miesięcy mamy prawie 40 000 tysięcy złotych rocznie. No właśnie jako pojedynczy eksplorator nie dostrzegamy wielkości finansowej straty natomiast jako wspólnota jak najbardziej. 

Grubość podana w mm osadu kamienia kotłowego na wewnętrznej stronie rurociągu lub wymiennika grzewczego  Zwiększone zapotrzebowanie na medium grzewcze, gaz, olej, ciepło z MPEC inne
 mm  %
0,9 8,7
1,6 12,5
3,0 24
6,0 39

A wszystko to tylko poprzez przyrost kamienia na wymienniku ciepła 1,6 mm a to naprawdę niewiele zobacz zdjęcie instalacji zasilającej wymiennik płytowy przyrost kamienia kotłowego przez 5 miesięcy to przeszło 4 mm. To o czym teraz piszemy nigdy nie widać ponieważ jest wewnątrz instalacji, jedynie widzimy tego skutki w podwyższonych kosztach. Jeżeli czytasz ten artykuł jako lokator spółdzielni przekaż tą informacje do wspólnoty pomożemy w rozwiązaniu tego problemu gdzie jednocześnie wszyscy lokatorzy też na tym skorzystają ponieważ w ich kranach popłynie woda która zabezpieczy ich wszystkie urządzenia AGD. 
 

Problem, jaki powoduje kamień kotłowy podraża wszystkim lokatorom mieszkań koszty dostarczanej ciepłej i zimnej wody użytkowej. 

Rury, które zarastają kamieniem zmniejszają średnicę rurociągu, a tym samym stawiają opór liniowego przepływu i są idealnym siedliskiem w instalacjach wody ciepłej użytkowej bakterii legionella. W budownictwie wielorodzinnej tam, gdzie budynki są powyżej 4 piętra stosuje się zestawy hydroforowe do stabilizacji ciśnienia. Przy zarośniętych instalacjach wzrasta zużycie energetyczne pomp za co też musimy zapłacić. 

Węzły cieplne, które zasilają większość nowych budynków z reguły należą do MPEC i woda od strony ich płynąca jest zawsze uzdatniona i zabezpieczona, tak aby nie niszczyć ich aktywów.

Korzystając z ciepła jakie dostarcza nam MPEC powinniśmy zabezpieczyć wymienniki płytowe, czy rurowe tak, aby nie zarastały kamieniem kotłowym ponieważ to są Państwa pieniądze które płyną nie w tym kierunku co trzeba.


Czy są inne alternatywne możliwości zastąpienia stacji zmiękczania ?

Tak można w inny sposób zabezpieczyć się przed kamienie kotłowym i rdzą.  

Problemu z twardością i rdzą płynącą w wodzie można rozwiązać nowoczesną technologią nie za bardzo znaną w Polsce. Wydaje się banalnie prosta jak na pierwszy rzut oka, nazywa się IMPULS i wykorzystuje zjawisko elektroforezy. Stosowana na całym świecie od 25 lat. Impuls produkowany jest w Niemczech. I tu nasuwa się pytanie dlaczego tak późno o tym się dowiedzieliśmy. Hmm, to jest temat na inny artykuł.

Zapraszamy wszystkie wspólnoty do kontaktu z naszym przedstawicielem handlowym, który to przedstawi Państwu korzyści płynące z nowoczesnej technologi i pokaże jak zaoszczędzić niepotrzebnie wydawane pieniądze. 

Rozwiązanie jest bajecznie proste, rozmawiajcie z zarządcami swoich nieruchomości, ponieważ IMPULS zakładamy na głównym rurociągu, który wchodzi do budynku zabezpiecza ciepłą i zimną wodę użytkową przed kamieniem kotłowym i rdzą. W obiektach w których woda ciepła jest w obiegu cyrkulacyjnym zakłada się 2 urządzenie.

Zabezpieczamy od razu w mieszkaniach wszystkie pralki, zmywarki, prysznice i wiele innych sprzętów dlaczego?, ponieważ proces ten utrzymuje się do 2 km. 


Zaprezentujemy Państwu w paru zdaniach rozwiązanie tzw. wspólne dla wszystkich lokatorów przy którym każda strona jest zadowolona no może dostawcy ciepła nie do końca będą zadowoleni dlaczego?, to już chyba wiecie.

Jakie zalety posiada instalacja IMPULS:

- bez soli 

- bez chemii

- bez obsługi

- nie ma potrzeby rozcinania instalacji wodnych

- nie potrzebuje odpływu do kanalizacji

- zabezpiecza każdą instalacje z metali przed korozją

- koszty eksploatacji ok 15-35 zł /rok w zależności od modelu, nie zależnie od ilości mieszkańców lub pobieranej wody

- zawsze podąża za naszą nieruchomością, szybki, prosty montaż i demontaż

- przy zasilaniu wymienników ciepła brak dodatkowych opłat za koszt ciepła wygenerowany przez kamień kotłowy

- oczyszcza zarośnięte rurociągi oraz zabezpiecza ochroną węglanową

- zagwarantowane działanie technologii o zasięgu w wodzie do 2 km

- gwarancja europejska producenta na 10 lat

 

Jeżeli jesteś za technologią, która nie zanieczyszcza środowiska pod względem zasolenia wody, jest ekologiczna, może zastąpić stacje zmiękczania w 100% bez chemii i nie generuje chlorków skontaktuj się z nami my załatwimy wszelkie procedury z zarządcą.

Kontakt maila jacek@wigo.pl lub zadzwoń 601 724015

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej