Bakterie w jacuzzi publicznym i prywatnym, jak sobie z tym poradzić, gdzie szukać przyczyny skażenia groźnymi bakteriami

Dodano 01-01-2017 przez Jacek Gąsiorowski

Bakterie w jacuzzi publicznym i prywatnym, jak sobie z tym poradzić, gdzie szukać przyczyny skażenia groźnymi bakteriami.

Układy wanien spa, jacuzzi wyposażone są w wannę z dyszami masującymi, pompę cyrkulacyjną, która to nadaje kierunek przepływu w całej cyrkulacji układu uzdatniania wody oraz w filtr do separacji sedymentu czyli cząstek stałych.

Od paru lat przeprowadzamy zmianę technologii w systemach filtracji wody basenowej, która to pozwala utrzymywać w bardzo dużej sprawności technologie przeciwdziałającą bakteriom, wirusom i grzybom.

W tym artykule chcemy pokazać jeden z wielu problemów w którym powstają martwe strefy co powoduje namnażanie się bakterii w zatrważającym tempie. 

Otwieramy filtr, który jest spięty z całym układem wodnym służącym do filtracji wody w jacuzzi.  Należy przy tym wspomnieć, że klient miał problem z redukcją bakterii pomimo ciągłego dozowania chloru. Co miesiąc były też przeprowadzane szokowe dezynfekcje co powodowało zmniejszenie ilości bakterii w przeprowadzanych badaniach, ale po kilku dniach efekt dużej ilości bakterii powracał.


Usuwamy stare złoże kwarcowe z wypełnieniem górnej warstwy antracytu. Oczyszczamy dennice z piasku i pokazują nam się grzybki które mają za zadanie rozprowadzać równomiernie wodę po całym wsadzie złoża filtrującego. Jednocześnie należy wspomnieć o tym że grzybki mają też bardzo ważne zadanie separacji złoża aby podczas przepływu nie dostawało się do niecki jacuzzi lub basenu.

Filtry z dennicą poziomą i zabudowanymi grzybkami filtracyjnymi w 95% są bardzo dużą przyczyną rozwoju bakteriologicznego i uważam, że na baseny publiczne nie powinno się ich stosować. W zamian należałoby zastosować dysze w układzie gwiazdy która jest cały czas obmywana wodą i takie przypadki które pokażemy nie występują. Norma stanowi o filtrach z dnem grzybkowym do basenów publicznych i pewno została napisana przez teoretyka a nie praktyka. 

Przechodząc dalej sprawdzamy grzybki wizualnie jeżeli widzimy że są uszkodzone wypracowane(szczelina się powiększa) należy je wymienić. Może być też taka sytuacja że szczeliny będą w dużym % przytkane co powoduje nam spadek dobrej filtracji po całej średnicy filtra. W takim przypadku należy wymienić grzybki filtracyjne na nowe. 

W tym przypadku grzybki zostały całkowicie zdemontowane, dennica została odkażona(do tego celu  i zainstalowano nowe grzybki filtracyjne ze szczeliną 0,5 mm(stare miały szczelinę 0,3 mm, były zakleszczone drobnym złożem) 

Bardzo ważnym elementem a wręcz najważniejszym, które mają wpływ na dobrą pracę całego układu filtracyjnego są właśnie grzybki. Firma zmieniająca technologię powinna dobrać odpowiednie grzybki udzielając gwarancji na poprawną pracę danego filtra zgodną z danymi producenta. 

Na zdjęciu są pokazane grzybki które zostały zdemontowane, element pokryty jest śluzem bakteryjnym.

Jak widać na załączonym zdjęciu dennica w połączeniu z grzybkami jest idealnym miejscem na martwe strefy w których rozwija się cała masa bakterii a woda przepływająca od góry na dół porywa je wprost do wanny jacuzzi.

Stąd też twierdzenie że wanny spa są najbardziej narażone na rozwój bakterii. Nie ma co się martwić na zapas ponieważ są już takie możliwości technologiczne, które rozwiązują problem.  

Płukanie filtra przed uruchomieniem i oddaniem do ruchu film.  

Filtr został zasypany złożem nowoczesnym o nazwie handlowej TURBIDEX i zabezpieczony przed rozwojem bakterii. 

Na koniec artykułu proszę pomyśleć dlaczego ważne jest, aby poprzez grzybki, każdy grzybek płynęła woda?

Tagi

Masz pytanie?
Szukasz porady,
lub konsultacji?

Szybki kontakt

Zapraszamy do
naszego salonu
wystawienniczego:

Wrocław

ul. Nowowiejska 71

Słownik pojęć
o tematyce
technologii wodnej